Tornádo, nebo ne? Meteorologové vysvětlili, co se vyskytlo na jihu Čech!

Bouřka, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

7. května 2024 12:52

Velkou částí Česka se v pondělí přehnaly silné bouřky. Na jihu Čech si lidé všimli i jiného jevu, přičemž se mohli bát, že jde o tornádo. Meteorologové v úterý na sociální síti vysvětlili, o co se jednalo. 

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se mohli se zvláštním jevem setkat obyvatelé obcí Adamov a Hůry, které se nacházejí severovýchodně od Českých Budějovic. Pravděpodobně se tam vyskytlo tzv. gustnado. "Vzhled na videu by napovídal, že se jedná o zvláštní typ tornáda, ale není tomu tak," zmínili meteorologové na sociální síti X.

Gustnado může vzniknout na rozhraní výtoku studeného vzduchu z bouřky, kde je výraznější horizontální střih větru, vysvětlili experti. Podle nich většinou není spojené s oblakem, jak tomu bývá u tornáda. Gustnado se tak často objevuje relativně daleko od bouřky. 

Ústav ovšem upozornil, že i tak může způsobit škody srovnatelné s dopadem slabého tornáda. "Jeho projevy tak nejsou zdaleka tak silné jako v případě mezocyklonálního tornáda spojeného se supercelou (jako bylo například to na jižní Moravě). Zpravidla se také jedná o jev krátkého trvání," dodali odborníci.

Českem se včera prohnaly bouřky, které způsobily problémy v dopravě, například na páteřní dálnici D1. Místy napršelo v kombinaci s následným deštěm na některých místech i kolem 50 milimetrů srážek, výjimečně to mohlo být i více. 

Témata: Počasí Tornádo Bouřky ČHMÚ