Americký federální soud potvrdil kontroverzní zákon, který může do ledna příštího roku vést k zákazu TikToku ve Spojených státech, pokud čínský vlastník ByteDance neprodá své podíly. Tento zákon, podepsaný prezidentem Joe Bidenem, byl reakcí na dlouhodobé obavy ohledně bezpečnosti dat uživatelů.
Podle vlády TikTok představuje hrozbu, protože shromažďuje citlivé informace, které by mohly být zneužity čínskou vládou. TikTok však tvrdí, že taková obvinění jsou nepodložená a nespravedlivá, informuje server Variety.
TikTok a jeho právníci argumentují, že zákon porušuje práva na svobodu projevu chráněná prvním dodatkem Ústavy. Tvrdí, že divestice, tedy nucený prodej, by společnost oslabila natolik, že by ztratila své technologické zázemí a konkurenceschopnost. Navíc upozorňují, že podobná opatření by mohla být použita i na jiné zahraniční platformy, čímž by se omezovala různorodost mediálního obsahu dostupného americkým uživatelům.
Čtěte také
Na druhé straně americká vláda argumentuje, že jde o nezbytné opatření k zajištění národní bezpečnosti. Podle prokurátorů jsou data, která TikTok shromažďuje, velmi cenná pro zahraniční nepřátele a mohla by být využita k manipulaci s obsahem, což by mohlo mít dalekosáhlé politické a společenské dopady. Navzdory těmto obviněním TikTok opakovaně tvrdí, že žádná data nebyla předána čínské vládě.
Rozhodnutí federálního soudu je považováno za zásadní precedent. TikTok má nyní jen několik týdnů na to, aby našel způsob, jak se vyhnout zákazu, a zároveň přesvědčil veřejnost o své bezpečnosti a nezávislosti. Tento případ otevřel nové debaty o ochraně osobních údajů, svobodě projevu a vlivu zahraničních technologických gigantů na americký trh. Téma se zřejmě stane klíčovým bodem dalších legislativních diskusí ve Spojených státech
Témata: Tik Tok
Karel Šíp se svěřil s velmi nepříjemným zážitkem z Všechnopárty
Richard Krajčo čeká na zázrak!
Jaké měla Agáta Hanychová Vánoce? U stolu se nesešli všichni!