Střelba ve škole ve Finsku: Několik zraněných, útočilo dítě!

Ilustrační fotografie, foto: Jay Rembert

Autor: Pavel Krejčí

2. dubna 2024 12:32

Finská policie ohlásila v úterý ráno střelbu ve škole u hlavního města Helsinky. Zraněno je několik lidí, podezřelého policie zadržela. 

Ke střelbě došlo na základní škole Viertola ve Vantaa nedaleko helsinského mezinárodního letiště. Podle dostupných informací je pachatelem dítě, zraněni jsou tři školáci.

Agentura Reuters upřesnila, že zraněnými jsou tři 12leté děti a podezřelý, rovněž 12letý student, byl vzat do vazby. Zranění školáci byli převezeni do nemocnice.

Žádné další podrobnosti o útoku policie nesdělila. Střelba se odehrála ve škole Viertola, která má podle místního magistrátu kolem 800 žáků od první do deváté třídy a zaměstnává 90 lidí. 

"Bezprostřední nebezpečí pominulo," řekla agentuře Reuters ředitelka školy a odmítla incident dále komentovat.

"Den začal děsivým způsobem. Ve škole Viertola ve Vantaa došlo ke střelbě. Mohu si jen představit bolest a obavy, které v tuto chvíli zažívá mnoho rodin. Podezřelý pachatel byl dopaden," uvedl ministr vnitra Mari Rantanen.

V roce 2007 Pekka-Eric Auvinen zastřelil a zabil šest studentů, školní sestru, ředitele a sebe pomocí ruční zbraně na střední škole Jokela nedaleko Helsinek. O rok později student Matti Saari zahájil palbu na škole ve městě Kauhajoki na severozápadě Finska. Než obrátil zbraň proti sobě, zabil devět studentů a jednoho zaměstnance.

Témata: střelba Finsko zbraně