Středula si pořádně zavařil! Už není šéfem odborů, do jejich čela se však chce vrátit

Josef Středula

Autor: Jan Hrabě

4. března 2024 12:42

Josef Středula už není předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), přišel o pravomoci šéfa odborové centrály. Příčinou jsou pochybnosti o jeho členství kvůli neplacení příspěvků. Situace uvnitř odborů by se měla vyřešit ještě během tohoto měsíce.

Rada ČMKOS totiž v pondělí svolala mimořádný sněm, který se má uskutečnit 25. března. Odborovou centrálu budou v dalších dnech a týdnech řídit místopředsedové, uvedl Středula s místopředsedou Vítem Samkem. 

"Rada pověřila zatím oba dva místopředsedy přípravou mimořádného sněmu a výkonem pravomocí předsedy. Otázku pak posoudí sněm," řekl dnes Samek novinářům a potvrdil, že odbory jsou momentálně bez předsedy. 

Kauzu kolem příspěvků spustil deník Blesk, když v únoru zveřejnil kopii dopisu, kterou předák obdržel od domovské organizace vítkovických oceláren na začátku prosince. V psaní bylo uvedeno, že Středula nemá zaplacené příspěvky za pět měsíců, takže mu zaniklo podle stanov členství. Vznikly proto pochybnosti o pokračování mandátu předsedy konfederace. 

Středula v pondělí avizoval, že bude usilovat o pokračování v čele odborové centrály. "Já si o ten mandát rád znovu řeknu a budu rád za potvrzení," nechal se slyšet. 

Českomoravská konfederace odborových svazů je největší odborovou centrálou v České republice. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR.

Témata: Josef Středula Odbory