Tenisový svět je po Wimbledonu v šoku! Podvod v Budapešti odnesla Číňanka

Čang Šuaj

Autor: Pavel Krejčí, stars24.cz

19. července 2023 14:48

Profesionální tenistky vyjádřily své zděšení nad tím, co se stalo na turnaji v Budapešti. Celé to označily za neuvěřitelné. Některé z nich popisují chování domácí hráčky s podporou rozhodčího jako „absolutně nechutné chování“ nebo „nulový respekt". Situace, ve které Číňanka Čang Šuaj skončila v slzách a zápas nedohrála, byla označena jako jedna z nejhorších, které tyto profesionální tenistky kdy viděly.

Čínská tenistka Čang Šuaj, která byla druhou nasazenou hráčkou na turnaji WTA 250 v Budapešti, zažila v prvním kole utkání proti Maďarce Amarisse Kiare Tóthové něco, co jí připadalo neuvěřitelné. Měla pocit, že jsou všichni proti ní. Diváci byli také svědky nevídaných scén, které se v tomto zápase odehrály.

Nejdříve ji o bod při dobře zahraném míčku okradli rozhodčí, pak se k ní nechutně zachovala i maďarská soupeřka. Číňanka neovládla emoce, dostala záchvat paniky a zápas skrečovala.

Co se přesně stalo? Za stavu 5:5 a 15:15 v prvním setu zahrála Čang forehand na postranní čáru. Čárový zahlásil aut a hlavní rozhodčí šla stopu překontrolovat. Překvapivě ukázala, že míček byl mimo kurt. No kamery a také opakované záběry dost zřetelně ukázaly, že míček se čáry dotkl.

I went to check the controversial point between Shuai Zhang and Kiara Toth and I really don't have words for how bad the umpire was for this mark. @WTA it's really time you do something and investigate these, they can't make such big mistakes at this level. This is pure robbery pic.twitter.com/2jr6MY3tDU

— LorenaPopa 🕵️‍♀️🎾 (@popalorena) July 18, 2023

Čínská tenistka rozhazovala rukama a vyjadřovala své rozčarování křikem směrem k rozhodčímu. Požádala také o přítomnost supervizora, který by měl situaci vyřešit, avšak jeho příchod nevedl ke změně. 

Čang pravděpodobně zamýšlela vyřešit spor se supervizorem během přestávky po odehrání gemu. Nicméně její soupeřka Tóthová se rozhodla pokračovat ve hře a stopu míčku smazala, i přesto, že Čang několikrát vykřikovala, aby ji na kurtu ponechala.

Pro 45. hráčku světového žebříčku byla situace na kurtu zvlášť náročná, když navíc část maďarských fanoušků projevovala svou nespokojenost bučením. To byla pro ní poslední kapka, která vyvolala silné emocionální reakce. S přibývajícími slzami si Čang vyžádala přítomnost fyzioterapeutky a v panickém stavu se rozhodla ukončit zápas za stavu 5:5 v prvním setu.

I v této situaci ještě zvládla podat ruku rozhodčí i soupeřce, která se z tohoto způsobu vítězství nadšeně těšila. Nesportovně se také zachovala při dlouhém rozhovoru Čang s rozhodčí, když se rozzlobené soupeřce posmívala.

Dvacetiletá Tóthová, až 548. tenistka v žebříčku, která na turnaji v Budapešti dostala divokou kartu, čelila po utkání vlně negativních reakcí. Do ní se zapojily i tenisové hvězdy.

„Absolutně nechutné chování,“ napsala na Twitteru Australanka Alja Tomljanovičová, trojnásobná grandslamová čtvrtfinalistka. Shrnula tak i reakce drtivé většiny běžných fanoušků.

Tomljanovičová významně poukázala na skutečnost, že i přes nepříznivý průběh utkání, který zahrnoval sporné momenty, si Čangová zachovala sportovního ducha. I po maďarské "krádeži za bílého dne" dokázala podat ruku nejen soupeřce, ale i rozhodčímu. Tomljanovičová ocenila Čang slovy: "Je lepší člověk než mnoho z nás."

Další tenistky se vyjádřily na sociálních sítích s podobnými emocemi. Australská tenistka Darja Savilleová projevila svůj hněv a řekla: "Pro tu Tóthovic holku nemám vůbec žádný respekt." Zatímco Američanka Jamie Loebová připojila svůj názor a komentovala situaci jako "odpornou" a označila ji za jednu z nejméně zvládnutých, kterou kdy viděla.

Bezmoc zkušené 34leté Číňanky byla jasná i s odstupem času. „Všechna snaha v tréninku byla na nic, protože když se snažíte trefit míček blízko k čáře, dokonce se ho dotkne, stejně je to aut,“ napsala na Twitteru.

Čang Šuaj zároveň ocenila vlnu podpory, které se jí po utkání dostalo. „Miluji vás všechny, kteří mě podporujete a stojíte na mé straně,“ dodala.

Témata: Čang Šuaj tenis