Sociální dávky čeká změna. Jurečka prozradil, na koho dopadne nejvíce

Marian Jurečka

Autor: Libor Frýdl

26. února 2024 21:21

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

Podle Jurečky bude příslušný návrh zákona hotový do konce března. "Pohorší si asi pouze ti, kteří absolutně nechtějí spolupracovat, nechtějí jít na pracovní trh nebo se rekvalifikovat. Všichni ostatní, kteří budou zapojeni v aktivizačním plánu a budou chtít pracovat, si jednoznačně polepší," uvedl šéf lidovců v Partii. 

Ministr se zmínil o tzv. majetkovém testu, jehož prostřednictvím chce mít stát přehled o majetku žadatelů o práci. "Nechceme trestat nikoho, kdo se chová zodpovědně a má například dům po svých rodičích, ve kterém třeba aktuálně nebydlí," vysvětlil. 

Jurečka chce zařídit, aby si lidé na sociální dávky nezvykali a nespoléhali na ně. "Jsem přesvědčený, že revize po 30 letech je na základě dat a pro mě je cílem, aby dávky nebyly životním stylem. Pomoc by měla směřovat tam, kde jí opravdu potřebují," dodal. 

Ministerstvo představilo zamýšlenou revizi systému sociálních dávek na tiskové konferenci počátkem února. Jurečka tehdy upozornil, že stávající systém nedoznal za posledních 30 let výrazných změn a je nepřehledný jak pro klienty, tak pro osoby poskytující poradenství v této oblasti. Dodal, že změna se dotkne necelého milionu lidí.

Témata: Sociální dávky Marian Jurečka (KDU-ČSL)