Slovensko v šoku: Expremiér se porval s bývalým ministrem, kampaň pomalu vrcholí

Expremiér Matovič se porval s bývalým ministrem vnitra Kaliňákem.

Autor: Jan Hrabě

13. září 2023 10:55

Předvolební kampaň na Slovensku pomalu vrcholí a dále se vyhrocuje. Na dnešní tiskové konferenci strany SMER-SD došlo k fyzické konfrontaci mezi jejím členem a bývalým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem a expremiérem Igorem Matovičem ze strany OĽANO. Zasahovat musela městská policie. 

SMER někdejšího premiéra Roberta Fica pořádal tiskovou konferenci na téma uzavření hranic v souvislosti s migrací, kterou se Matovič rozhodl narušit. Podle webu tvnoviny.sk přijel na místo v terénním voze a s hlasitým megafonem, přičemž do něj vykřikoval své známé heslo: "My vás mafii neprodáme."

Reakce i na další obvinění vůči konkurenci přišla vzápětí, kdy se kolem auta shlukla skupina členů SMERu v čele s Kaliňákem. Z videozáznamu na sociálních sítích je patrné, že nejprve došlo na slovní konfrontaci. Poté následovaly i vzájemné fyzické výpady.

Kaliňák se nejprve snažil Matovičovi vytrhnout mikrofon, politický oponent reagoval kopancem do hrudi. Jeden z kolegů prvně jmenovaného dal následně předsedovi hnutí OĽANO pěstí. Do konfliktu se následně vložil příslušník městské policie, který od sebe obě strany oddělil.

Matovič si celou akci natáčel na kameru z vnitřku svého auta. Podle zmíněného serveru se proto dá předpokládat, že šlo z jeho strany o cílenou akci. 

Slovensko se aktuálně nachází v průběhu kampaně před předčasnými parlamentními volbami, které jsou vyhlášeny na 30. září. Politická krize nastala po pádu vlády Eduarda Hegera a konci předchozího Matovičova kabinetu. Podle srpnového průzkumu by volby do Národní rady vyhrál SMER s necelými 18 procenty, zatímco koalice OĽANO by získala 7,1 procenta. 

Témata: Igor Matovič Robert Kaliňák Slovensko volby na Slovensku