Slováci trestají schvalování atentátu na Fica! Tři lidé byli obviněni

Policie SR, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

19. května 2024 21:44

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

"Obviněné osoby měly na sociální síti zveřejnit příspěvky, v nichž schvalovali jednání útočníka v Handlové. Jde o přečin schvalování trestného činu," uvedla Bárdyová.

Slovenská policie intenzivně pracuje na objasnění dalších skutků, pokračuje v analýze nenávistných příspěvků, v nichž je schvalována trestná činnost. Podle mluvčí bude konat ve všech případech bez výjimky. 

I česká policie ve čtvrtek uvedla, že v souvislosti s atentátem na premiéra Fica sleduje dění v online prostoru, přičemž se zaměřuje na příspěvky schvalující tento čin. "Příspěvky vyhodnocujeme s ohledem na případnou trestně-právní odpovědnost. Všechny vyzýváme, aby se obdobných, byť třeba jen nevkusných komentářů, zdrželi," napsala. 

Dnes informovala, že se zabývá dvěma případy. "Ze spousty podnětů, které jsme obdrželi, jsme dosud dva z nich vyhodnotili jako trestněprávně relevantní. U každého komentáře ověřujeme především kontext a stále platí, že ne každé hloupé a neetické vyjádření rovnou naplňuje skutkovou podstatu trestného činu," dodala. 

Témata: Policie SR Robert Fico Slovensko