Škoda Kodiaq nové generace! Své poslední SUV pro Evropu se spalovacím motorem

Nová Škoda Kodiaq (2024) 12

Autor: Jan Novák

4. října 2023 21:44

Zcela nová Škoda Kodiaq byla konečně odhalena. České velké SUV má premiéru s přepracovaným designem a spoustou nových technologií. 

Zcela nová Škoda Kodiaq je konečně tady, rodinné SUV dostalo zvenku i zevnitř zcela nový styl. Tato alternativa Kia Sorento a Hyundai Santa Fe také obsahuje spoustu zcela nových technologií.

Jde o první Kodiaq, který je nabízen také jako plug-in hybrid, a jen na elektrický pohon ujede až 100 kilometrů. Můžete očekávat, že tento nový vůz dorazí do showroomů v polovině roku 2024.

Zcela nový design

Nová Škoda Kodiaq už prošla několik facelify, takže bylo možné si docela představit, jak bude druhá generace vypadat. Maskování je nyní úplně pryč, takže konečně můžete vidět nový design v celé jeho kráse.

Pohled na tento nový vůz zepředu nepřináší radikální změny ve srovnání s předchozí generací. Stále zde máme design s rozdělenými světlomety, které jsou standardně vybaveny LED osvětlením. Samotné světlomety však působí trochu elegantněji než dříve, a mřížka chladiče je nyní širší a působí impozantněji. Některé modely navíc přidávají LED pásek, který prochází přes mřížku, což dodává vozu trochu více lesku.

Nová generace Škoda Kodiaq | Škoda Auto

Video: Škoda Auto

Při pohledu na nový model Kodiaq z boku si všimneme, že má stále podobnou hranatou siluetu jako jeho předchůdce. Avšak nový model je přibližně o šest centimetrů delší než jeho předchůdce, což by mělo přinést větší vnitřní prostor a zlepšit reputaci Škody díky jeho praktičnosti. K dispozici jsou také kola z lehkých slitin, která začínají na 17 palcích a u modelů s vyššími specifikacemi se mohou zvýšit až na 20 palců.

V zadní části vozu uvidíte největší změnu, a to v podobě zcela nového designu zavinovacích zadních světel, která nyní mají světelnou lištu po celé šířce, procházející přes zavazadlový prostor. Všechny modely také získaly elegantní střešní spoiler, který přidává vozu sportovní nádech. Logo Škoda bylo odstraněno a nahrazeno názvem značky, který je umístěn přes dveře zavazadlového prostoru.

Nový interiér a infotainment Škody Kodiaq

Kabina zcela nové Škody Kodiaq byla odhalena před několika týdny a jde o radikální odklon od odcházejícího modelu s množstvím nových technologií.

Potěší vás, že tento nový vůz stále disponuje fyzickými ovládacími prvky pro regulaci klimatizace. Všechny tři ovladače mají malý displej, který umožňuje nastavení klimatizace, hlasitosti audia a vyhřívání sedadel. Centrální číselník lze dále nakonfigurovat tak, aby ovládal i další funkce, například navigaci.

Zbytek kabiny představuje zcela nový design, s hlavním důrazem na 12,9palcovou dotykovou obrazovku. Nově zahrnuje také 10,25palcový digitální displej řidiče a head-up displej. Volič převodovky byl přesunut na sloup řízení, čímž se uvolnil prostor ve středové konzole pro další úložný prostor.

Škoda Kodiaq 2 (2024) premiéra

Video: Michal Karpat - Autožurnál TV

Nové motory

Co se týče motorů, nová Škoda Kodiaq nabídne široký výběr pohonných jednotek, včetně dvou benzinových, dvou dieselových a plug-in hybridní verze. Všechny budou spřaženy s automatickou převodovkou.

Mezi zážehové jednotky bude patřit 1,5litrový mild-hybrid – první pro Kodiaq – s výkonem 150 k, s druhou možností 2,0litrový motor s výkonem 204 k spojený se systémem pohonu všech čtyř kol.

Pro diesely je k dispozici 2,0litrový motor, který je nabízen s výkonem 150 k nebo 193 k. Nejvýkonnější verze je 4×4.

Pro model Kodiaq bude Škoda poprvé nabízet plug-in hybridní konfiguraci označovanou iV. Tato verze bude vybavena 1,5litrovým zážehovým motorem a šestistupňovou automatickou převodovkou, která dohromady poskytuje výkon 204 koní.

Při využití plug-in hybridního provedení obdržíte baterii s kapacitou 25,7 kWh, což umožní více než 62 mil čistě elektrického dojezdu. Na rozdíl od mnoha jiných plug-in hybridů bude mít Kodiaq také rychlé 50kW DC nabíjení, což umožní rychlé dobíjení na veřejných rychlonabíječkách.

Kdy začne prodej?

Výroba nové Škody Kodiaq započne na jaře příštího roku, což znamená, že se na českých silnicích objeví pravděpodobně v polovině roku 2024.

Pokud jde o cenu, očekávejte, že nový Kodiaq bude dražší než současný model. Pravděpodobná cena nejlevnější verze ale nepřesáhne milion korun. 

Témata: Škoda Kodiaq