Silvestr bez ohňostrojů? Zrušte je, vyzval Rakušan města i veřejnost

Ilustrační foto

Autor: Markéta Dosedělová

27. prosince 2023 21:15

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes vyzval starosty i veřejnost, aby se oslavy konce letošního roku obešly bez tradičních ohňostrojů. V dopise, který adresoval vedením měst, uvedl jako důvod dva násilné činy, k nimž během prosince došlo v Praze.

"Obejděme se letos na Silvestra bez ohňostrojů a zábavní pyrotechniky. Požádal jsem o to dnes dopisem všechny starosty a starostky, ale obracím se s osobní prosbou i na vás," napsal ministr na síti X.

"Před pár dny jsme zažili dva násilné činy spojené se střelbou. To nejmenší, co můžeme udělat pro ty, koho se události bolestně dotkly, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat trauma, které násilí zanechalo," dodal.

Nejde o zákaz užívání zábavní pyrotechniky, přesto ministr uvedl, že bude "rád, když moji prosbu zvážíte. Přejme si pokud možno klidný rok 2024 a oslavme jeho příchod v podobném duchu."

V dopise, který zveřejnil na webu resortu, poprosil starosty, aby "letos 31. prosince, případně na Nový rok, upustili od ohňostrojů, pokud je Vaše obec plánovala. Budu zároveň moc rád, pokud jako lokální autorita požádáte své pyrotechniky."

"Důvod je, myslím, nasnadě. Naše země zažila před Vánoci dva šokující násilné činy spojené se střelbou. Tyto události se bolestně dotkly mnoha lidí a rodin osobně, nepřímo pak v podstatě každého z nás. To nejmenší, co můžeme jeden pro druhého v téhle době udělat, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a případná traumata, která po sobě tohle násilí zanechalo," dodal.

"Oslavit příchod nového roku lze i bez petard, dělobuchů a rachejtlí. Věřím, že Vy osobně tenhle apel pochopíte a že díky Vám ho přijme i velká část veřejnosti," napsal dále Rakušan s odkazem na dvě střelby, k nimž došlo v uplynulých dnech.

Na náměstí Jana Palacha v Praze se minulý čtvrtek odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka a druhý nejhorší v EU. Útočník David K. vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku bylo 11 vážně zraněných, 8 středně závažně, 5 lehce zraněných a 14 obětí. Střelec následně spáchal sebevraždu.

Před činem podle policie zabil svého otce na Kladensku a má na svědomí také dvojnásobnou vraždu v Klánovicích, při níž rukou střelce zemřel muž a dvouměsíční dítě.

Témata: Silvestr Vít Rakušan (STAN) střelba na pražské FF UK (21.12.2023) vražda v Klánovickém lese (2023)