Rusové stále usilují o život Zelenského. Kontrarozvědka odhalila agenty FSB

Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)

Autor: Pavel Krejčí

7. května 2024 17:46

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl opět v ohrožení. Civilní kontrarozvědka SBU v úterý uvedla, že odhalila skupina agentů ruské FSB, kteří chtěli zabít jeho i další ukrajinské představitele u příležitosti dnešní inaugurace ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Mezi odhalenými agenty byli i dva zástupci státního bezpečnostního úřadu, který se stará o ochranu nejdůležitějších úřadů. Rusové po nich chtěli, aby mezi členy prezidentovy ochranky našli někoho, kdo by byl ochoten vzít Zelenského jako rukojmí a zavraždit ho.

Kromě ukrajinského prezidenta měli agenti usilovat o život ředitele SBU Maljuka či šéfa vojenské rozvědky HUR Kyryla Budanova, jehož se údajně chystali zabít před pravoslavnými Velikonocemi. 

Podle SBU počítaly plány například s tím, že jeden z naverbovaných spolupracovníků bude sledovat pohyb nejmenované chráněné osoby a informace o ní bude předávat Rusům, kteří ji na základě těchto informací měli zaměřit a podniknout úder za pomoci raket a dronů. 

Zadržení jsou podezřelí z vlastizrady a přípravy teroristického útoku, za což jim hrozí doživotí. "Teroristický čin, který měl být dárkem k Putinově inauguraci, byl ve skutečnosti selháním ruských tajných služeb," poznamenal Maljuk, který zároveň upozornil, že Rusko je silný a zkušený nepřítel, jehož není radno podceňovat. 

Rusko v uplynulém týdnu vydalo zatykač na ukrajinského prezidenta Zelenského, informovala v sobotu ruská státní agentura TASS s odvoláním na záznam v policejní databázi. 

Zatykač vydalo ruské ministerstvo vnitra. Příslušný záznam se objevil v policejní databázi, ukrajinský prezident je podle něj hledanou osobou pro podezření z porušení blíže nespecifikovaného článku ruského trestního zákoníku. 

Témata: Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj FSB (ruská kontrarozvědka) Rusko válka na Ukrajině