Rusové identifikovali těla Prigožina a Utkina, tvrdí Geraščenko s odkazem na tamní zdroje

Letadlo zřícené nedaleko Moskvy

Autor: Jakub Jurek

24. srpna 2023 14:33

Různé zdroje potvrzují identifikaci mrtvol Jevgenije Prigožina a Dmitrije Utkina. U majitele wagnerovců k tomu prý pomohl jeho chybějící prst, Utkinovu mrtvolu prý pomohly identifikovat jeho tetování a výška.

Jako jeden z prvních s informací přišel poradce ukrajinského prezidenta Anton Geraščenko. „Ruská média uvádějí, že Prigožinovo tělo bylo v márnici oficiálně identifikováno jedním z velitelů Wagnerovy SVS. Hlavním znakem byla absence prstu. Identifikován byl údajně i Dmitrij Utkin – podle výšky a tetování,“ napsal na sociální síti X.

Potvrzení identifikace těl obou mužů přinesl na stejné síti rovněž server Kyiv Post, od kterého Geraščenko informace patrně převzal.

Informaci s odvoláním na telegramový kanál VČK-OGPU potvrdil i nezávislý ruský server Astra. „Přestože těla zabitých při leteckém neštěstí jsou značně znetvořená, poznal Prigožina podle chybějícího prstu a velitele PMC Dmitrije Utkina – podle výšky a tetování.“

„Zdroj VČK-OGPU uvedl, že tělo Jevgenije Prigožina bylo oficiálně identifikováno v márnici, identifikoval ho jeden z velitelů SVS Wagner. Hlavním znakem byla absence prstu. Také podle výšky a tetování byl v márnici identifikován druhý velitel Vagnera Dmitrij Utkin,“ píše zdroj, na který se Astra odvolávala.

Tento server následně přiblížil i vyprávění žoldnéře ze SVS Wagner, který měl těla identifikovat. „Všechny obličeje obklíčili, dovnitř nesměl ani zdravotnický personál,“ popisoval. „Petroviče identifikovali hned, ten člověk dobře věděl, jak vypadá. Devátého identifikovali podle tetování. Všichni měli střepinová zranění,“ navazuje VČK.

VČK-OGPU rovněž zjistil, že existuje první podezřelý ze zapříčinění havárie Prigožinova letounu. „Je jím Prigožinův osobní pilot a bývalý zakladatel společnosti MNT Aero, což vlastník havarovaného letadla, Artem Stěpanov. Orgány činné v trestním řízení ho nemohou najít,“ uvádí.

„Měl přístup k letadlu, před výbuchem odjel na Kamčatku, kde se ‚ztratil‘. Jediné, co se podařilo nahlásit jeho sourozenci, bylo, že údajně už třetí den táboří a je nekontaktní. Po Stěpanovovi aktivně pátrají orgány činné v trestním řízení; je možné, že se již v Ruské federaci nenachází,“ shrnuje VČK-OGPU.

Témata: Jevgenij Prigožin