Řidiči, pozor! Pohonné hmoty zdražují, benzin půjde nad 40 korun za litr

Ilustrační foto

Autor: Jan Hrabě

12. dubna 2024 10:08

V Česku během uplynulých sedmi dnů pokračoval růst cen pohonných hmot. Benzin zdražil o 68 haléřů na 39,77 Kč za litr, cena nafty stoupla o 52 haléřů na 39,12 Kč za litr. Experti očekávají, že zdražování pohonných hmot bude pokračovat. 

V meziměsíčním srovnání zlevnila paliva naposledy v lednu oproti loňskému prosinci. Od začátku letošního roku zdražil litr pohonných hmot o více než dvě koruny. V březnu činila průměrná cena 39,06 Kč za litr, vyplývá z údajů společnosti CCS.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je vzhledem k přetrvávající poměrně vysoké ceně ropy a relativně výraznému oslabení koruny vůči dolaru třeba počítat s dalším zrychlením zdražování pohonných hmot. "Benzin tak v příštím týdnu zdraží o zhruba 80 haléřů na litr, nafta pak o přibližně 60 haléřů na litr. Benzin se tak už v příštím týdnu bude průměrně celorepublikově prodávat za více než 40 Kč/l," uvedl expert.

Nadále vysoké dolarové ceny ropy Brent se nyní kombinují se zmíněným citelným oslabením koruny vůči dolaru do blízkosti minim za celé období od roku 2022, zmínil ekonom. "Výsledkem je, že korunová cena barelu Brentu je nyní nejvýše od loňského října," vysvětlil.

Cena ropy stoupá i kvůli obavám z útoku Íránu nebo jeho proxy-spojenců na izraelské vojenské a vládní cíle. Dolar zároveň citelně posiluje vůči koruně, protože americká centrální banka zřejmě odloží zahájení snižování základní úrokové sazby. 

Témata: pohonné hmoty