Rhodos poničil požár: Oheň je pod kontrolou, zahraniční hasiči míří domů

Slovenští hasiči v akci kvůli požáru na ostrově Rhodos.

Autor: Jan Hrabě

31. července 2023 20:08

Řecké ministerstvo pro klimatickou krizi a ochranu obyvatel odvolalo stav nouze pro ostrov Rhodos, kde v červenci zuřily rozsáhlé lesní požáry. S jejich likvidací pomáhali místním hasičům i kolegové ze zahraničí. Slováci se vrátili domů už v pátek, Poláci zřejmě vyrazí na cestu v pondělí. 

Podle TVP to uvedl ředitel polského hasičského sboru brigádní generál Andrzej Bartkowiak, který už o víkendu na twitteru konstatoval, že požární situace na ostrově se výrazně zlepšila. Poláci vyslali do Řecka po schválení žádosti 149 hasičů s téměř padesáti kusy techniky. 

Tři desítky slovenských hasičů, kteří na ostrově Rhodos zasahovali od 19. července, se vrátily domů už v pátek. Na facebooku o tom informoval Hasičský a záchranný zbor. 

"Čelili jste náročným a život ohrožujícím situacím, zároveň měli dostatek sil, prostředků, techniky a hasicí látky. Řecká strana požádala o setrvání, prostřídání příslušníků modulu GFFFV. Nic lepšího si jako pozitivní zpětnou vazbu vaší práce přát nemohu," řekl prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Červencové požáry v Řecku pohltily na 50 tisíc hektarů lesního porostu, napsala TVP. Nejhorší situace byla na ostrovech Rhodos a Korfu, oheň už se ale podařilo dostat pod kontrolu. V oblastech zvýšeného rizika však nadále zůstává téměř 500 hasičů. 

Řecký web Ekathimerini podotkl, že vlna veder a požárů představuje ohrožení místního cestovního ruchu, který se stará o hrubý domácí produkt země až z 25 procent. 

Témata: požáry v Řecku Řecko Hasiči