Protestující zemědělci vzali Prahu útokem! Zasahovala policie, někteří účastníci se distancovali

Do Prahy přijeli protestovat zemědělci. (19.2.2024) 10

Autor: Pavel Krejčí

19. února 2024 8:20 | Aktualizováno: 19. února 2024 16:58

V Praze od brzkých ranních hodin proběhl protest nespokojených zemědělců, kteří začali přijíždět do hlavního města už kolem páté hodiny ráno. Dopravní kolaps nenastal, část účastníků se od akce v jejím průběhu distancovala. Odpoledne se konala demonstrace na Malostranském náměstí, zasahovala tam policie. 

Policie brzy ráno informovala, že do Prahy míří asi 500 kusů zemědělské techniky. Nájezd zemědělské techniky do centra metropole se podle strážců obešel bez komplikací, doprava byla plynulá. Menší potíže nastaly v rámci městské hromadné dopravy. Na několik desítek minut byl mezi sedmou a osmou hodinou zastaven provoz tramvajové linky 13 v úseku Muzeum - Olšanské hřbitovy. Protestující zemědělci totiž ucpali Vinohradskou ulici. 

Policisté také uvedli, že u řidičů zemědělské techniky zaznamenali přestupky v podobě zákazu zastavení ve Wilsonově ulici, za které hrozí pokuta ve výši až 5 tisíc korun. "Někteří zemědělci s technikou začínají uvolňovat Magistrálu a z místa odjíždí. Podle jejich vyjádření se většina vrací zpátky domů," sdělila policie po půl druhé odpoledne. 

Zhruba dvě stovky protestujících dorazily dopoledne před budovu ministerstva zemědělství na Těšnově. Ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) mezi ně vyšel udělat rozhovor, přičemž lidé na něj začali bučet. Výborný uvedl, že preferuje jednání před protesty na ulicích. Pořadatelé podle něj sledují vlastní politické cíle. 

Farmáři po 11. hodině nahlas přečetli dopis pro Výborného, mezi požadavky je výzva k odstoupení Česka od Green Dealu. Zazněla také písnička Ach, synku, synku či volání po demisi ministra, jemuž protestující dokument následně předali. Poté se po skupinkách přesunuli buď před Úřad vlády, anebo na demonstraci na Malostranské náměstí.

Na prostranství u Poslanecké sněmovny dorazila asi tisícovka lidí, kromě protestujících dorazili i jejich odpůrci s vlajkami Evropské unie či Ukrajiny. Mezi oběma skupinami došlo ke konfliktu, který museli řešit policejní těžkooděnci. Protest skončil krátce po 16. hodině, plánovaná tisková konference organizátorů byla přesunuta na úterní dopoledne. 

Část protestujících se od akce v jejím průběhu distancovala. Ministr Výborný uvedl, že je chápe. "To nejhorší, co dnešek přinesl, je zase horší obraz zemědělského sektoru v očích veřejnosti. To mě hodně mrzí… Pánové Jandejsek, Dufek a Veleba, chyťte se za nos, škodíte českým farmářům a zemědělcům," napsal na síti X. 

Cesta zemědělců do Prahy zahrnovala šest tras, které vedly z různých směrů od Českých Budějovic a Tábora, Strakonic a Písku, Slaného, Lovosic, podél dálnice D11 ze směru Hradce Králové a od Pardubic a Havlíčkova Brodu. 

Protestní akci organizovali předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Účastníky protestu byli i farmáři, kteří mají miliardové tržby prostřednictvím zemědělské skupiny Rabbit. Velké nevládní zemědělské organizace se však od tohoto protestu distancovaly.

Témata: protest zemědělců v Praze (19.2.2024) zemědělci Praha Policie ČR