Protest zemědělců v Praze provází incidenty! Vláda hrozí, že jim nedá slíbené miliardy

Zemědělci opět přijeli protestovat do Prahy. (7.3.2024) 9

Autor: Jan Hrabě

7. března 2024 16:23

Premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti se čtvrtečním protestem v ulicích hlavního města vzkázal zemědělcům, že vláda nehodlá ustupovat tlaku. Fiala dokonce pohrozil tím, že jeho kabinet dá nakonec slíbené dvě miliardy korun navíc pro zemědělství jinam. 

Podle Fialy probíhají jednání se zemědělci opakovaně. "Jednal jsem s nimi já, ministr zemědělství i ministr financí. Nemíním ale ustupovat tlaku, vydírání, blokování ulic, nebo omezování života lidí, jako to dneska vidíme v Praze. Výsledků se dá dosáhnout jen u jednacího stolu," napsal premiér na sociální síti X.

Předseda ODS připomněl, že minulý týden se dospělo k dohodě o navýšení částky na podporu zemědělců o dvě miliardy korun. "Vedení Agrární komory a Zemědělského svazu tedy protestuje i proti tomu, že vláda chce dát do zemědělství 2 miliardy korun z peněz daňových poplatníků navíc. Vzkazu rozumím, na vládě se můžeme domluvit na tom, že ty peníze dáme jinam," reagoval Fiala. 

"Jestli vedení Agrární komory není schopné vést dialog, dovést ho do konce a uchyluje se k těmto akcím, musí nést i odpovědnost za jejich výsledky. Vláda tlaku ustupovat nebude," dodal premiér.

Policie v rámci protestu od rána řešila hned několik incidentů. Na osobní svobodě například omezila řidiče, který vysypal hnůj na silnici na nábřeží Edvarda Beneše. Podezřelý je ze spáchání několika přestupků. 

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který během dne vyrazil mezi protestující zemědělce, incident s vysypaným hnojem odsoudil. Na síti X ale ráno poznamenal, že právo na protest respektuje. 

Odpoledne zajistili strážci zákona dalšího muže, který se před budovou Úřadu vlády snažil přelézt přes oplocení. V Letenském tunelu pak došlo k dopravní nehodě traktoru, který se v protisměru čelně střetl s osobním vozidlem. Jeden člověk utrpěl zranění. 

Témata: protest zemědělců v Praze (7.3.2024) zemědělci Petr Fiala (ODS) Marek Výborný (KDU-ČSL) Policie ČR