Proč je případů černého kašle tolik? Prymula pojmenoval dva faktory!

Roman Prymula

Autor: Jan Hrabě

4. března 2024 14:40

Více než tisíc prokázaných onemocnění černým kašlem už letos zachytili lékaři v Česku. Podle expertů přitom nemusí být příčinou nynějšího nárůstu pouze klesající proočkovanost. Svou roli možná hrají i předchozí roky ovlivněné pandemií covidu-19.

Do 25. února už bylo letos ohlášeno celkem 1217 případů černého kašle, přičemž onemocnění se podle odborníků vyskytuje ve všech věkových skupinách. Nejvíce případů připadá na teenagery mezi 15. až 19. rokem věku, mezi regiony pak na Jihočeský a Středočeský kraj. 

Podle epidemiologa Romana Prymuly je letošní nárůst nemocnosti u černého kašle daný řadou faktorů. "Hlavním problémem ani není mírně klesající proočkovanost v populaci. Může to souviset i s tím, že u nás probíhal covid. Veškerá ta protipandemická opatření zamezila i kontaktu s jinými respiračními onemocněními. Teď je tady jakási větší kompenzační vlna," řekl serveru TN.cz.

Exministr zdravotnictví apeloval zejména na budoucí maminky, aby se nechaly očkovat už v posledním trimestru těhotenství. "Tím dítě chrání i dva až tři měsíce po narození," vysvětlil Prymula. 

Hygienici v únoru na sociální síti zmínili, že epidemie černého kašle se vyskytuje jednou za 3 až 5 let, přičemž v Evropské unii a v Česku je letos charakterizována očekávaným nárůstem nemocnosti. Při té příležitosti zdůraznili, že před chorobou existuje ochrana.

"Očkování proti černému kašli je součástí pravidelného očkování pro děti. Apelujeme na dodržování očkovacího kalendáře a doporučení lékaře. Děti do 1 roku věku jsou tímto onemocněním nejvíce ohroženi. Očkování dospělých je doporučeno zejména v prevenci přenosu onemocnění na nejmenší děti, proto se doporučuje zvážit očkování v například v těhotenství," uvedli hygienici na síti X.

Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku. Závažnou, nezřídka fatální komplikací pertuse bývá bronchopneumonie. Děti, které mají nízký věk pro očkování nebo nejsou plně očkované vakcínou proti pertusi, jsou ve vysokém riziku onemocnění a případných komplikací. K většině úmrtí spojených s pertusí dochází u kojenců mladších tří měsíců věku.

Témata: nemoci Roman Prymula