Proč byl Dominik Feri odsouzen? Rozsudek nezveřejníme, oznámil soud. Důvody vysvětlil

Dominik Feri

Autor: Jan Hrabě

2. února 2024 18:02

Česká veřejnost se v tuto chvíli nedozví písemné znění rozsudku v kauze exposlance Dominika Feriho, který byl v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. 

Feri byl obžalován ze dvou znásilnění a pokusu o další, vinu opakovaně odmítal. Proti listopadovému verdiktu se na místě odvolal. Soud mu také nařídil zaplatit statisícové částky jako odškodnění za nemajetkovou a psychickou újmu. První oběti má uhradit 300 tisíc, druhé 150 tisíc a třetí 60 tisíc korun.

Obvodní soud pro Prahu 3 nyní zamítl žádost o poskytnutí anonymizovaného písemného odůvodnění rozsudku, informovala ČTK. Zdůvodnil to ochranou práv a svobod zvlášť zranitelných obětí trestných činů a také tím, že rozhodnutí zatím není pravomocné. V případu bude rozhodovat pražský městský soud, který může rozsudek zrušit či vrátit zpět k dalšímu dokazování. 

Soud v listopadu rozhodl podle návrhu obžaloby, obžalovaný se podle rozsudku dopustil sexuálního násilí na všech třech obětech. Feri si rozhodnutí vyslechl bez jediného pohybu ve tváři a během odůvodnění si dělal poznámky do zápisníku. Soudkyně například konstatovala, že výpovědi obětí jsou věrohodné. Odvolávala se také na výsledky znaleckých posudků. 

V rámci odůvodnění zaznělo i několik dalších přitěžujících okolností. Soud například někdejšímu politikovi vyčetl, že při výslechu obětí se ve vedlejší místnosti smál tak hlasitě, že jej oběti slyšely až v soudní síni. 

Témata: Dominik Feri soudy