Příští Silvestr může být jiný! Výborný chce zpřísnit prodej pyrotechniky

Marek Výborný (KDU-ČSL)

Autor: Jan Hrabě

8. ledna 2024 8:40

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) hodlá iniciovat zpřísnění pravidel pro prodej a používání zábavní pyrotechniky, uvedl to v neděli na sociální síti X. Rád by například omezil dostupnost pyrotechniky kategorií F2 a F3. Inspirací by mohl být slovenský zákon. 

Výborný uvedl, že se k němu v posledních dnech dostaly smutné příběhy zvířat, která se zranila či dokonce pošla v důsledku použití zábavní pyrotechniky. "Něco musíme změnit," konstatoval lidovecký politik. 

Ministr zemědělství hodlá iniciovat výrazné zpřísnění pravidel pro prodej a používání zábavní pyrotechniky. Hovořil o něm s vládními kolegy Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) a Jozefem Síkelou (STAN). "Inspirací nám může být například Slovensko, kde výrazně omezili prodej i použití pyrotechniky, jejímž hlavním efektem je hluk," poznamenal.

"Chci vést také diskuzi o omezení dostupnosti pyrotechniky kategorií F2 a F3, prodávat by se například mohla jen ve specializovaných prodejnách, nikoliv ve stáncích nebo běžných supermarketech. Stejně tak se musíme bavit o tom, kdo a kdy by mohl tuto pyrotechniku nadále odpalovat," dodal Výborný. 

Už před uplynulým Silvestrem zazněl směrem k Česku podobný apel ze sousedního Rakouska. Tamní policie totiž při kontrolách na hranici zabavila přibližně 25 tisíc kusů zakázané pyrotechniky zakoupené v Česku. 

Rakouský ministr vnitra Gerhard Karner následně uvedl, že chce o problematice jednat s českým protějškem Vítem Rakušanem (STAN). Česko podle Karnera musí dohled zpřísnit. Zatímco v Rakousku ho nad prodejem zábavní pyrotechniky má policie, v Česku je to obchodní inspekce. 

Témata: Marek Výborný (KDU-ČSL) pyrotechnika