Příspěvek na péči: Jurečka řekl, kdy se zvýší. Chystá se i další změna

Marian Jurečka

Autor: Pavel Krejčí

15. prosince 2023 16:50

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje koncepci navyšování příspěvku na péči. Nová úprava by měla umožnit, aby byl příspěvek při splnění konkrétních podmínek navyšován vládním nařízením, nikoliv změnou zákona. K navýšení by došlo v případě, kdy inflace vzroste o 5 procent za období, kdy došlo k navýšení příspěvku naposledy. Konkrétní částku by pak určila vláda.

Předlohu předloží ministerstvo v příštím týdnu do meziresortního připomínkového řízení spolu se dvěma variantami navýšení příspěvku na péči. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je příspěvek klíčovou formou pomoci státu pro velmi zranitelnou skupinu lidí.

"Zavedení koncepčního a předvídatelného valorizačního mechanismu je pro všechny, kdo příspěvek pobírají, velmi transparentním řešením. Naším cílem je zachovat reálnou hodnotu příspěvku. Nová pravidla budou pracovat s jasnými a vyčíslitelnými daty. Nynější systém, kdy je pro navýšení příspěvku nutná změna zákona, není vůbec pružný," konstatoval.

Příspěvek na péči se vyplácí ve čtyřech stupních na základě dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Je určen osobě závislé na péči jiné osoby nebo na péči poskytované prostřednictvím sociálních služeb. Závislost příjemce se vyjadřuje rozsahem nezvládaných životních potřeb. Je na osobě závislé, jaký typ péče si zvolí.

"Navrhujeme, aby částky příspěvku na péči mohla vláda zvýšit na základě transparentního
ekonomického ukazatele, jakým je růst spotřebitelských cen. Vláda bude moci při zvýšení
inflace upravovat nařízením výši jednotlivých částek příspěvku na péči v jednotlivých
stupních a také s přihlédnutím, kdo péči vykonává," vysvětlil předseda lidovců.

Návrh počítá s postupem pro první zvýšení částek příspěvku na péči nařízením vlády, kdy by vládě byla uložena povinnost nařízení o zvýšení částek příspěvku na péči, při naplnění valorizační podmínky, vydat, a to do jednoho měsíce od účinnosti novely zákona.

Pokud tedy bude novela zákona účinná od 1. června 2024, vznikne tím povinnost vydat nařízení vlády s účinností od 1. července 2024. "Platí tedy, co jsem již opakovaně avizoval. Počítáme s tím, že částky příspěvku na péči navýšíme od července příštího roku," dodal Jurečka.

Ministerstvo s ohledem na výdaje domácností již zvýšilo příspěvek na mobilitu a na energie, který je určený všem, kteří jsou závislí na podpoře dýchání. Současně mohou lidé s postižením, kteří využívají osobní asistenci v rozsahu větším než 80 hodin měsíčně, využít speciální dotační titul, ze kterého jsou financovány hodiny asistence u jednotlivce do 372 hodin měsíčně, což je ve výsledku 12 hodin asistence denně. Lidé tak zaplatí maximálně 80 hodin měsíčně a hodiny navíc mají zdarma, respektive za symbolickou cenu 1 korunu za hodinu.

Témata: Ministerstvo práce a soc. věcí Sociální dávky Marian Jurečka (KDU-ČSL)