Případ Vrbětice se odkládá. Exploze způsobila ruská GRU, konstatovala policie

Policie České republiky, Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), žádá v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti o pomoc při pátrání po dvou osobách, které se měly nejméně v období od 11. 10. 2014 do 16. 10. 2014 pohybovat na území České republiky, nejprve v Praze, následně v Moravskoslezském kraji a Zlínském kraji. Osoby využívaly nejméně dvě identity, kdy se nejprve prokazovaly dvěma ruskými pasy se jmény Alexander PETROV, nar. 13. 7. 1979 a Ruslan BOSHIROV, nar. 12. 4. 1978, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai POPA, nar. 18. 7. 1979 a pasem Tádžikistánu vydaným na jméno Ruslan TABAROV, nar. 23. 10. 1975.   Pokud někdo tyto osoby viděl, nebo ví cokoliv o jejich pohybu a činnosti na území ČR, nechť to sdělí na tel.: 241 768 649 (operační středisko NCOZ), případně v běžné pracovní době na tel.: 974 760 530 (NCOZ expozitura Olomouc).

Autor: Jan Hrabě

29. dubna 2024 11:27

Policie odložila případ výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, k nimž došlo v druhé polovině roku 2014. Exploze připravily o život dva české občany a způsobily škodu přes miliardu korun. Podle policie se podařilo prokázat podíl ruské vojenské rozvědky na způsobení výbuchů, přičemž jde o součást jejího dlouhodobého diverzního působení mimo území Ruska.

"Policejní orgán považuje za prokázané, že výbuchy obou skladů ve Vrběticích provedli příslušníci ruské vojenské rozvědky, Hlavní správy generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, známé pod zkratkou GRU, jejichž motivem bylo zabránit dodání zbraní a munice do oblastí, kde ruská armáda prováděla své operace," uvedl ředitel NCOZ Jiří Mazánek.

Z provedeného šetření vyplývá, že rozvědka disponovala prostředky ke způsobení výbuchů i detailními informacemi o uskladněném zboží, jeho pohybu i jeho konečném uživateli. Zodpovědné osoby přicestovaly z Ruska a ihned poté odcestovaly zpět. 

"Pachateli byli dle zjištění Národní centrály proti organizovanému zločinu příslušníci jednotky 29155 určené k provádění diverzních operací v zahraničí spadající pod 161. centrum přípravy specialistů zvláštního určení GRU," konstatoval Mazánek.

Policii chybí pro další postup například informace o pohybu jednotlivých příslušníků GRU na území ČR a konkrétně ve skladech ve Vrběticích. "Lze jen předpokládat, jaké úkoly plnili jednotliví příslušníci nacházející se v ČR a okolních zemích, případně kolik dalších příslušníků ruských ozbrojených sil a jejich spolupracovníků se na útoku podílelo," vysvětlil ředitel NCOZ.

"Protože podezřelí se zdržují v Rusku a orgány Ruské federace odmítly splnit požadavky vznesené Českou republikou cestou mezinárodní právní pomoci, s odůvodněním, že by vyřízení české žádosti mohlo poškodit svrchovanost, veřejný pořádek a důležité zájmy Ruské federace, není možné získat potřebné informace, kterými disponuje ruská armáda a ruské tajné služby," dodal.

Policie podle Mazánka vyčerpala všechny možnosti získat další důkazy v České republice, případně v zemích, které vyhověly českým žádostem o právní pomoci. Není tako možné zahájit trestní stíhání, proto bylo rozhodnuto o odložení věci. NCOZ prověřovala případ v rámci společného vyšetřovacího týmu s policisty z Velké Británie, přičemž spolupracovala i s kolegy z Ukrajiny a USA. 

Témata: výbuch ve Vrběticích na Zlínsku Rusko Policie ČR