Čtyřdenní příměří v Gaze, které začalo v pátek, pokračuje. Hamás nakonec v sobotu po několikahodinovém odkladu propustil dalších 13 rukojmích, jichž se zmocnil během vpádu na izraelské území v sobotu 7. října. Izrael už od teroristů dostal seznam osob, které mají být propuštěny v další fázi.
Mezi osobami propuštěnými v sobotu jsou čtyři matky, osm dětí a mladá žena. V rámci separátní dohody vyjednané s Egyptem byli také propuštěni čtyři lidé z Thajska, uvedl server Times of Israel. V zajetí je nadále asi 195 osob.
Vojenské křídlo Hamásu původně v sobotu prohlásilo, že odkládá propuštění rukojmích do té doby, než se Izrael začne řídit podmínkami dohody o příměří a umožní kamionům s humanitární pomocí cestu na sever Pásma Gazy. Podle jiného zástupce hnutí nedodržuje Izrael podmínky dohody také v otázce propuštění palestinských vězňů. Údajně není respektováno stanovené pořadí.
Dvanáct propuštěných strávilo noc v nemocnici v izraelském městě Ramat Gan, aniž by vyžadovali urgentní lékařskou pomoc. Třináctá osoba musela být hospitalizována v nemocnici v Beerševě.
Izrael již také obdržel seznam rukojmích, kteří by měli být propuštěni v neděli, potvrdil to zdroj webu Times of Israel. Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua již informovala rodiny.
Hamás už v pátek propustil prvních 24 rukojmích výměnou za 39 palestinských vězňů, kteří se dostali na Západní břeh Jordánu. Kromě 13 Izraelců se nakonec do Egypta dostalo také deset občanů Thajska a jeden Filipínec, informoval Katar. Rukojmích se ujali pracovníci Červeného kříže, kteří s nimi překročili hraniční přechod Rafah.
Celkem má být podle dohody vyjednané za pomoci Kataru, Egypta a USA propuštěno 50 rukojmích, které zadržuje Hamás, a 150 Palestinců, kteří se nachází v izraelských věznicích.
Po zahájení příměří nejsou hlášeny žádné útoky, klid zbraní dodržují obě strany. Do Pásma Gazy začala proudit nezbytná humanitární pomoc.
Izraelská armáda shodila do palestinské enklávy letáky, v nichž varovala obyvatele, aby se nevraceli do svých domů na severu území, protože to je navzdory platnému příměří stále považováno za válečnou zónu. Zástupci Hamásu přitom lidi k návratu vyzývali.
Tisíce obyvatel nakonec využily přestávky v bojích k návratu do svých domovů, odkud je vyhnaly nejprve izraelské letecké údery a poté i pozemní operace. Mnozí Palestinci se pokusili dostat i na sever, přičemž se setkali s odporem izraelských vojáků.
Izraelský ministr obrany Yoav Gallant ve čtvrtek ještě před zahájením příměří avizoval, že jakmile smluvený klid zbraní skončí, vojenská operace bude s intenzitou pokračovat nejméně další dva měsíce, upozornil server Times of Israel. "Bude to pokračovat, protože potřebujeme dosáhnout vítězství a vytvořit tlak na propuštění dalších skupin rukojmích," vysvětlil.
Témata: válka v Izraeli Izrael hamas Pásmo Gazy