Prigožin byl pohřben, oznámilo Rusko. Na jiném místě, než se čekalo

Jevgenij Prigožin

Autor: Libor Frýdl

29. srpna 2023 18:04

Rusko dnes v pohřbilo vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Podle Rádia Svobodná Evropa byl pohřben na předměstí Petrohradu a poslední rozloučení bylo soukromé. Prigožin zemřel minulý týden při pádu letadla v Tverské oblasti spolu s dalšími vysokými představiteli wagnerovců. Pohřben byl také šéf logistiky Valerij Čekalov, který byl s Prigožinem ve stejném letadle.

"Rozloučení s Jevgenijem Viktorovičem se odehrálo v uzavřeném formátu. Ti, kteří se chtějí rozloučit, mohou navštívit Porochovský hřbitov," stojí v prohlášení Prigožinovy tiskové služby. Pohřbu se údajně přáli zúčastnit pouze příbuzní a nejbližší přátelé.

Ruská média přitom původně spekulovala, že by vůdce wagnerovců mohl být pochován na Serafimovském hřbitově v Petrohradu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už dříve novinářům řekl, prezident Vladimir Putin se pohřbu nezúčastní.

Podle médií byl dnes pohřben také šéf logistiky Wagnerovy skupiny Valerij Čekalov, který zemřel při společném letu s Priožinem. Při pádu letadla zahynuli také zakladatel wagnerovců Dmitrij Utkin a sedm dalších lidí včetně pilotů a letušky.

Letadlo s Prigožinem na palubě se ve středu zřítilo v Tverské oblasti a příčina neštěstí není dosud známá. Nevyjádřili se k ní ani vyšetřovatelé. Na internetu a v médiích se ale objevily spekulace, zejména v souvislosti s Prigožinovými konflikty s prezidentem Vladimirem Putinem, že letoun mohl být sestřelen nebo že na jeho palubě mohla explodovat bomba. Podle některých ruských médií je právě tato možnost nyní považována za nejpravděpodobnější.

Například ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj označil pád letadla s Prigožinem za teroristický čin a obvinil z něj ruského prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj také varoval před potenciální hrozbou občanské války v Rusku, uvedl server Meduza

Navalnyj posměšně komentoval Prigožinovu naivitu, když důvěřoval Putinovým slovům, přičemž podle opozičníka nemá Putin žádnou čest. Navalnyj kritizoval i ty, kdo věří v dovednosti tajných služeb, protože podle něj "putinovi zabijáci" jsou schopni nejvýše sestřelit nebo odpálit civilní letadlo nad Ruskem, čímž by spáchali teroristický útok a zabili nevinného pilota a letušku.

Čtěte také

Ruský nezávislý server Meduza, který působí z lotyšského exilu, získal exkluzivní informace od zdroje blízkého Putinově administrativě. "Pád letadla Jevgenije Prigožina nebyl příliš překvapivý. Po vzpouře jsem tušil, že to s ním špatně dopadne. Takové věci Kreml neodpouští," nastínil.

Reportéři serveru Meduza jsou si navíc jisti, že za havárií letadla stojí cizí zavinění. "Na jednom videozáznamu z havárie je zachycen oblak, který připomíná střelu země-vzduch. Očití svědci na videích sdílených na internetu hovoří o dvou explozích, které havárii předcházely. Běžnou praxí je vypustit proti jednomu cíli dvě rakety protivzdušné obrany, aby se zvýšila šance na zásah," píší.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov tvrzení Západu a spekulace ohledně smrti šéfa soukromé Wagnerovy skupiny odmítl. Peskov označil myšlenky na to, že by za sestřelením jeho letadla mohlo stát Rusko, za "absolutní lži".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Interfax uvedl, že Ukrajina také nemá žádnou spojitost se smrtí Prigožina, i když by to mohlo mít pro zemi určité výhody. Zelenskyj humoristicky poznamenal, že když se Ukrajina ptala různých zemí na poskytnutí armádních letadel, neměla v úmyslu tohle. Tímto narážel na nedávnou žádost Ukrajiny o armádní letadla.

Témata: Rusko Jevgenij Prigožin