Požár kostela v Chlumu u Třeboně: Barokní stavbě vzplála střecha

Hasiči zasahovali u požáru kostela v Chlumu u Třeboně. (26.3.2024)

Autor: Jan Hrabě

26. března 2024 10:15

Jihočeští hasiči v pondělí večer zasahovali u požáru střechy barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Hasiči ho dostali pod kontrolu během několika desítek minut, škoda jde do milionů korun. 

Hasiči o zásahu informovali na sociální síti X s tím, že požár byl nahlášen pět minut před 18. hodinou. Pod kontrolu se ho podařilo dostat krátce před 19. hodinou. Událost se obešla bez zranění.

Zasahující hasiči museli posléze rozebrat střešní plášť a evakuovat cennosti z kostela do prostor zajištěných starostkou, aby se předešlo dalšímu poškození. Na místě zasahovalo sedm dobrovolných a dvě profesionální jednotky s devíti cisternami a dvěma automobilovými žebříky. Výše škody byla předběžně odhadnuta na 15 milionů korun.

Zasažený kostel Nanebevzetí Panny Marie je vrcholně barokní poutní kostel, který tvoří významnou dominantu Chlumu u Třeboně. Vznikal v letech 1737 až 1745. Zakladatelem stavby byl baron Jan František z Fünfkirchenu, jež ho nechal postavit jako poděkování za záchranu svého života, když jej zasypalo zdivo na nedalekém statku.

Témata: Požáry Hasiči Jihočeský kraj