Piráty dál povede Ivan Bartoš. Markéta Gregorová ve volbě předsedy neuspěla

Ivan Bartoš

Autor: Markéta Dosedělová

13. ledna 2024 11:40 | Aktualizováno: 13. ledna 2024 19:47

Vicepremiér Ivan Bartoš byl znovu zvolen do čela vládní strany Piráti na celostátním fóru v Brně. Ve druhém kole volby získal 556 hlasů, porazil tak svou konkurentku europoslankyni Markétu Gregorovou, která obdržela 300 hlasů. 

První místopředsedkyní strany se stala poslankyně Klára Kocmanová, druhou místopředsedkyní Markéta Gregorová, třetí místopředsedkyní jihomoravská krajská radní Jana Holomčík Leitnerová a čtvrtou místopředsedkyní zastupitelka obce Krnsko na Mladoboleslavsku Dominika Poživilová Michailidu.

Ivan Bartoš poděkoval za podporu a zdůraznil, že ji nebere automaticky. V následujícím období chce Piráti zaměřit svou pozornost na opomíjená témata jako jsou bydlení, digitalizace, podpora mladých, školský systém a snižování byrokracie.

Bartoš se zavázal k prosazování pirátských témat v rámci pětikoalice a zdůraznil důležitost toho, aby Piráti zůstali důvěryhodnou stranou. Otevřeně připustil, že by Piráti opustili vládu, pokud by došlo k omezení lidských svobod nebo k politice, která by se ubírala temným směrem, jako je případné ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy. Markéta Gregorová označila volbu za férovou bitvu a zdůraznila svou oddanost straně, slibujíc stejnou energii pro její dobro.

„Děkuji všem Pirátkám a Pirátům, kteří se rozhodli podpořit mou kandidaturu a zvolili mě na další dva roky - řečeno pirátskou hantýrkou - kapitánem té naší společné plavby. Moc si toho vážím. Stejně tak děkuji Markétě Gregorové za dobrý souboj a vůbec všem členům a členkám, kteří se do hlasování zapojili a vyjádřili svůj názor,“ uvedl po zvolení Ivan Bartoš s tím, že na další období má ve zkratce tři priority.

První z nich jde směrem k voličům, protože právě kvůli nim tu Piráti jsou a vznikli. „Dobře si uvědomujeme, že poslední léta byla pro občany náročná. Proto jsem rád, že jsou výhledy do nového roku ekonomicky poměrně optimistické a my uděláme vše pro to, aby se naplnily. Stejně tak budeme pokračovat ve zlepšování léta opomíjených problémů, které občany trápí. Ať už se to týká například dotažení důležité reformy dostupnosti bydlení, projektů v digitalizaci, posílení podpory mladých lidí a rodin, protikorupčních opatření nebo prosekání byrokracie,“ popsal Bartoš.

S tím se podle jeho slov pojí i jeho druhá priorita, aby Piráti dobře obstáli v nadcházejících volbách. „Máme všechny předpoklady k úspěchu. Na všech úrovních přinášíme občanům reálné výsledky, máme množství kompetentních pracovitých lidí, kvalitní týmy expertů a expertek, zkušenosti napříč všemi patry politiky, k tomu čistý štít a jsme jedinou autenticky liberální proevropskou stranou v Parlamentu. Jde jen o to tenhle potenciál co nejvíc naplnit,“ nastínil.

„Dovnitř strany pak cílím na posílení vnitřního fungování i utváření tvůrčího a motivujícího prostředí. A také odstraňování bariér, aby se u nás mohli rovnocenně zapojovat všichni v různých životních situacích – i když nemají kvůli povinnostem či rodině třeba tolik prostoru věnovat se online diskuzím či reagovat tak rychle,“ doplnil Bartoš.

Výsledky voleb okomentovala také Bartošova protikandidátka Markéta Gregorová: „Blahopřeju Ivanovi k obhajobě předsednického postu a děkuju mu za férovou bitvu. Moc pro mě znamená podpora, kterou moje kandidatura dostala. Všem Pirátům i Pirátkám, kteří mi dali svůj hlas, i těm, kdo hlasovali pro Ivana, bych chtěla ze srdce poděkovat za to, jak jsme společně zase jednou udělali před zraky české veřejnosti reklamu na moderní vnitrostranickou demokracii.” Dodala, že se stejnou energií se kterou kandidovala na předsedkyni, bude pokračovat i v další práci pro Českou pirátskou stranu na jakékoli další pozici. 

Na zasedání Celostátního fóra se také představili první kandidáti a kandidátka do Senátu, kteří již získali pirátskou nominaci a budou se o hlasy voličů ucházet v podzimních senátních volbách. Jsou to Jan Janda, který se bude o přízeň voličů ucházet v obvodu 11 – Domažlice, dva již současní senátoři, Lukáš Wagenknecht za obvod 23 – Praha 8 a Marek Hilšer za obvod 26 – Praha 2 a 3 a Eva Tylová za obvod 17 – Praha 12. 

„V Senátu se nám podařila celá řada věcí, ale uvedeme zde jenom ty nejdůležitější, já bych zmínil například  způsob volby mediálních rad, o který jsme usilovali dlouho, a podporu Ukrajiny, kterou se osobně zabývám. Nutno říct, že v celém Senátu je jen zhruba 30 % senátorů a senátorek liberálního smýšlení, předkládáme hodně pozměňovacích návrhů, ale ne všechno se podaří prosadit. I tak můžeme slíbit, že se budeme dál snažit a pracovat tak, jak jsme slíbili,“ uvedl bod zasedání senátor Lukáš Wagenknecht.

„Konkrétně za mě můžu říct, že mi dělá nesmírnou radost, že se nám ve spolupráci s prezidentem Pavlem daří doplňovat Ústavní soud. I po naší otevřené výzvě, aby prezident dbal na vyvážené složení soudu, a to i z hlediska genderového, byl soud v letošním roce doplněn o čtyři nové soudkyně a tři soudce. A náš senátorský klub měl na tom velký podíl,” doplnila senátorka Adéla Šípová Lukáše Wagenknechta. Ten dále pokračoval i ve svém představení se jakožto kandidáta: „Na práci v Senátu se mi líbí, že můžu propojovat potřeby lidí v legislativní úrovni. Že můžu potkávat lidi a věci, co je trápí, prosazovat dál. A v tom budu chtít pokračovat, pokud dostanu od občanů důvěru.”

Následně se svou kandidátskou řečí vystoupil Marek Hilšer, který se v Senátu věnuje problematice lidských práv v zahraniční i domácí politice: „Vážím si nominace a podpory, kterou mi Piráti pro nadcházející volby dali. V Senátu bych se chtěl nadále věnovat sociální politice, konkrétně podpoře neformálně pečujících či problematice tzv. epidemie exekucí. Stavím se za přijímání protikorupčních zákonů, je to velký boj, o kterém jsem přesvědčen, že musí pokračovat. Česko totiž svírá problém oligarchizace politiky a ekonomiky. Dle The Economist jsme hned za Ruskem druzí v tzv. klientelistickém kapitalismu. To je velmi nebezpečné, oligarchizace totiž poškozuje tržní prostředí a demokratické instituce. Podporuji také manželství pro všechny a doufám, že se nám v Senátu podaří prosadit Istanbulskou úmluvu. Dále se budu nadále věnovat podpoře obnovitelných zdrojů, které napomáhají demokratizaci a decentralizaci energetiky,“ řekl senátor Hilšer.

Eva Tylová kandiduje do Senátu s cílem zlepšit legislativu v oblasti ochrany životního prostředí. „První téma, které považuji za důležité a se mnou osobně spojené, je klimatická změna. Ta na nás nečeká. My ale často jen přešlapujeme a jako bychom s přijetím tolik potřebných opatření čekali. Stále jsou přijímány zákony, které klimatickou změnu spíše prohlubují, než aby ji řešily. A na to bych se chtěla zaměřit. Druhou z mých priorit je pak energetika, qve které věřím, že nám decentralizace pomůže k větší soběstačnosti. A v neposlední řadě chci také chránit a hájit zájmy občanů před nemorálními zájmy velkých lobbistických skupin,” řekla ve své kandidátské řeči Eva Tylová, kandidátka za obvod 17 – Praha 12.

Jako poslední ze senátních kandidátů vystoupil na zasedání Celostátního fóra Pirátů také Jan Janda, kandidát v obvodu 11. Současný zastupitel města Sušice vyzdvihuje především místní příslušnost senátorů: „Souzním s prací Lukáše Wagenknechta, Adély Šípové a Václava Lásky. Motivuje mě, když vidím, že to funguje a sám plánuji přispět svou prací. Podle mého názoru má senátor zůstat v místě svého působení, má být vyslancem za region a dělat pro něj maximum v každém možném ohledu svojí práce. Komunikovat s obcemi i ministerstvy, tlačit na realizace místních projektů, osobně se v nich angažovat, naslouchat potřebám občanů, propojovat a pomáhat. Přesně na to se chci zaměřit – chci propojovat starosty jednotlivých obcí, řešit palčivá témata, infrastrukturu nebo pracovní místa. Moc děkuji Pirátům, že jsem dostal tuto šanci,“ uvedl Janda.

Témata: Česká pirátská strana Ivan Bartoš (Piráti)