Poplatek za televizi a rozhlas se má zvýšit. Od kdy a o kolik?

Česká televize

Autor: Pavel Krejčí

6. září 2023 9:17

Koncesionářský televizní poplatek pravděpodobně od začátku roku 2025 stoupne o 25 korun na 160 korun měsíčně, zatímco rozhlasový poplatek vzroste o deset korun na 55 korun měsíčně. Tento návrh vychází z plánované velké mediální novely, na které se dohodla vládní koalice, uvedl dnes ministr kultury Martin Baxa (ODS) na tiskové konferenci.

Návrh také počítá s rozšířením okruhu poplatníků. Nově budou televizní a rozhlasový poplatek platit ti, kteří mají jakékoli zařízení umožňující příjem veřejnoprávních médií, včetně mobilních telefonů nebo počítačů. Hospodaření České televize a Českého rozhlasu bude také nově podléhat kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu.

Díky těmto změnám se očekává nárůst příjmů České televize o 1,4 miliardy korun, což znamená celkové výnosy z poplatků ve výši 7,1 miliardy korun, po odečtení příjmů z končící výjimky platby DPH. U Českého rozhlasu se příjem zvýší o 600 milionů korun, což znamená celkové příjmy ve výši 2,6 miliardy korun.

Televizní poplatek zůstal po dobu 15 let na stejné úrovni 135 korun, což vedlo k postupnému poklesu jeho reálné hodnoty na 72 korun, jak uvedl Baxa. Rozhlasový poplatek zůstal nezměněn po dobu 18 let na 45 korun a jeho reálná hodnota se nyní pohybuje na polovině této částky.
 

Témata: Česká televize Český rozhlas Martin Baxa