Tvrzení českého prezidenta Miloše Zemana, který při úterním setkání s krajany v rakouské metropoli prohlásil, že vídeňská radnice za bývalého starosty Michaela Häupla nedala místní českojazyčné Komenského škole ani šilink, je nepravdivé. Dnes to uvedl rakouský list Der Standard s tím, že škola mu sdělila, že tehdy naopak finanční podporu od radnice dostala. Podle prezidentova mluvčího Zeman obdržel informaci od české velvyslankyně. Ta dnes Deníku N řekla, že prezidentovi sdělila, že škola nedostává "stálý příspěvek".

"Pane primátore Häuple, podal jsem vám ruku, dal jsem vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to Vám tleskat nebudu," prohlásil v úterý Zeman.

Der Standard se školy dotázal, zda je prezidentovo tvrzení správné. Naopak, škola od radnice za Häupla finanční podporu dostala, dodal deník.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně na twitteru napsal, že Zeman obdržel informace o financování školy od české velvyslankyně Ivany Červenkové.

Diplomatka Deníku N sdělila, že prezidentovi před setkáním s krajany řekla, že česká škola nedostává od Vídně žádný stálý příspěvek. "Pak jsme upřesnili, že Vídeň dala peníze na výstavbu tělocvičny," dodala s tím, že šlo o milion eur (25,7 milionu korun). Tento příspěvek Komenského škola podle Červenkové dostala před pěti nebo šesti lety. "Žádný stálý příspěvek nedávají," dodala v rozhovoru s Deníkem N.

Michael Häupl byl vídeňským starostou od listopadu 1994 do loňského května.

Zeman si za svůj projev ke krajanům vysloužil od části české opozice kritiku. Představitelé ODS, KDU-ČSL a STAN hovořili o smutném obrázku a o chybějící moudrosti a vyjadřovali naději, že si projevu nevšimnou rakouská média.

Témata:

Miloš Zeman | Rakousko | Jiří Ovčáček | stars24.cz

Vstoupit do diskuse