Jan Novák
stars24.cz

Česká republika nemá třetí den po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny ani mlhavou představu o budoucí koalici. Většina stran drtivě odmítá přistoupit na společnou vládu s hnutím ANO nebo s jejím předsedou Andrejem Babišem. I lidovci by na základě doporučení předsednictva měli odejít do opozice a navíc se dnes potvrdilo, že z čela TOP 09 odchází její předseda Miroslav Kalousek.

Nejprve rozvířil vody předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura svými výroky o zestátnění Českého rozhlasu (ČRo) a České televize (ČT). "Jestli někdo má problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas a Česká televize. A my to chceme změnit. To znamená, že chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením," řekl Okamura. 

Podle něj je hospodaření rozhlasu netransparentní vytvářel z veřejných peněz jeho kreslenou karikaturu, kde ho podle jeho slov zesměšňoval před volbami. "To je skutečně na hloubkovou kontrolu, na co se tady vynakládají prostředky. Ano, Český rozhlas má velké problémy, a když budeme ve vládě, tak se na Českou televizi a Český rozhlas zaměříme," dodal v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

I v následujících hodinách ale bude na politické scéně živo. Jednají předsednictva KDU-ČSL, ODS i TOP 09. 

Miroslav Kalousek nebude na listopadovém sněmu obhajovat funkci předsedy TOP 09. Svým odchodem chce umožnit společný postup demokratických subjektů od středu doprava, jak o něm mluvil už loni na podzim. Nechce být skutečným ani zástupným důvodem pro to, aby taková spolupráce nevznikla.

Kalousek to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání předsednictva strany. TOP 09 ve volbách minulý týden získala 5,31 procenta hlasů, do Sněmovny se dostala především díky hlasům z pražských okrsků. Od posledních voleb přišla o 19 mandátů, v dolní komoře bude mít sedm poslanců.

"Volební výsledky neumožňují sestavení demokratické prozápadně orientované vlády. TOP 09 proto vylučuje svůj podíl na budoucí vládě a bude plnit opoziční roli," řekl. Čas v opozici podle něj TOP 09 musí využít pro vytvoření nové koncepce a zisk nových impulzů. "S novou tváří musí přijít nová strategie. Její náplní musí být mobilizace všech sil, které zastávají ideje, na jejichž základě naše strana vznikla," konstatoval Kalousek.

Listopadový sněm by podle Kalouska měl jasně pojmenovat příčiny neúspěchů. "Kolik lidí nevolilo kvůli mně a kolik volilo právě kvůli mně, já to říct neumím," uvedl. Demokratické subjekty od středu doprava by podle něj měly být schopné dohody.

Připomněl, že sjednocení pravice navrhoval už před letošními volbami. "Jsem si vědom předsudků, které vůči mně panují a nechci, aby moje osoba tomu procesu překážela," uvedl. Podobné limity má podle něj i europoslanec a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který se o víkendu rozhodl podat přihlášku do TOP 09 a někteří představitelé strany ho vidí jako možného Kalouskova nástupce.

Ani situace lidovců není stále jasná. Předsednictvo KDU-ČSL doporučilo, aby strana šla do opozice a nepodporovala ani žádnou menšinovou vládu. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek navíc považuje volby za neúspěšné a nabídne svou funkci k dispozici na celostátní konferenci strany.

Zároveň byly také oficiálně vyhlášeny výsledky víkendových voleb do Poslanecké sněmovny ve Sbírce zákonů. Od středy tak nastane možnost volby zpochybnit u Nejvyššího správního soudu.

Oficiální vyhlášení výsledků má ale i druhý efekt, je jím přerušeno trestní stíhání některých poslanců včetně Andreje Babiše či Jaroslava Faltýnka z ANO, kteří získali zvolením znovu imunitu. Policie tak musí o vydání k trestnímu stíhání požádat znovu.

Témata:

Miroslav Kalousek | Pavel Bělobrádek | KDU - ČSL | Česká televize | stars24.cz

Vstoupit do diskuse