Spuštění dotačního programu Oprav dům po babičce v době hledání úspor ve státním rozpočtu čelí kritice. Opakovaně se ozval například exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který nechápe, proč mají být dotovány opravy soukromého nemovitého majetku. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ale dotace hájí.
Ministerstvo životního prostředí v pondělí oznámilo, že společně se Státním fondem životního prostředí spustí v září motivační dotační program "Oprav dům po babičce". Lidé budou moci získat až milion korun na renovaci energeticky nevyhovujícího rodinného domu. Od ledna 2024 navíc bude možné čerpat od stavebních spořitelen zvýhodněný úvěr.
"Skoncovali jsme s dotační ekonomikou. Dokladem toho je, že lidé bez nemovitého majetku budou přispívat na dotace dědicům nemovitostí po babičce. Možná i po dědečkovi," okomentoval Kalousek ironicky tuto iniciativu.
Exministr financí v dalším příspěvku do diskuze vyjádřil názor, že kdo je vlastníkem nemovitosti, ten není ohrožen chudobou. "Nemovitost může zastavit, prodat… V každém případě disponuje majetkem a není chudý. Je nemravné, aby mu na zhodnocení jeho majetku významně přispívali lidé, kteří žádný majetek nemají a často ani nedosáhnou na hypotéku," podotkl.
Dokonce se rozhodl demonstrovat absurditu program na vlastním příkladu. Jak uvedl, zdědil sto let starý dům v Bechyni, v němž má trvalé bydliště a chystá se ho rekonstruovat, ačkoliv většinu času žije v Praze. "Splňuji všechny podmínky pro dotaci. Budete se všichni radovat, že mi výrazně přispějete na zhodnocení mého majetku a jeho levný energetický provoz? Žádost si nepodám, hanba by mě fackovala," napsal na twitteru.
Dnes Kalousek zopakoval, že o prostředky usilovat nebude. "Jen upozorňuji, že povinností správce programu je minimalizovat riziko zneužití a maximalizovat efektivitu vynaložených veřejných peněz. Vy, bohužel, neděláte ani jedno, ani druhé. Jde o 40 miliard," vzkázal ministrovi Petru Hladíkovi (KDU-ČSL).
Hladík program s úsměvným názvem hájí. Mimo jiné i argumentací, že peníze v době hledání úspor nepůjdou ze státního rozpočtu. "Jsou to evropské prostředky, které máme v Modernizačním fondu k dispozici z prodeje emisních povolenek právě na dekarbonizaci a opatření spojená s energetickými úsporami na budovách. Cílem je chránit domácnosti před energetickou chudobou a zpřístupnit lidem kvalitní a energeticky úsporné bydlení," sdělil na sociální síti.
Témata: Miroslav Kalousek dotace Petr Hladík Ministerstvo životního prostředí
Mimořádná zpráva