Schůzka Pavla a Zelenského: Prezidenti na Hradě jednali o ukrajinské protiofenzívě

Petr Pavel a Volodymyr Zelenskyj

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

6. července 2023 21:52 | Aktualizováno: 7. července 2023 0:36

Prezident Petr Pavel se sešel se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. V Praze jednali o aktuální situaci ve válce proti Rusku, o situaci v Bělorusku i o summitu NATO ve Vilniusu. Pavel po jednání řekl, že na ukrajinské protiofenzivě se ukazuje, že Rusko není zdaleka tak silné.

Pavel na tiskové konferenci řekl, že ukrajinská protiofenziva ukazuje, že Rusko není zdaleka tak silné, jak se snažilo všechny přesvědčit. Znovu také zopakoval, že obnova Ukrajiny je příležitost i pro Českou republiku a české firmy.

Pavel uvedl, že je obdivuhodné, s jakým nasazením a vůlí se Ukrajina brání. Podle něj se síly pokud ne vyrovnaly, tak aspoň vyrovnávají, protože Ukrajina zahájila protiofenzivu a ukázala, že Rusko zdaleka není tak silné, jak se snažilo přesvědčit.

Dodal, že Česko přispělo během války Ukrajině celkovou hodnotou 45 miliard korun. Na summitu NATO se prý bude jednat o střednědobém plánu, který zafixuje podporu Ukrajiny na další roky, a to ve výši 500 milionů eur. Česko je připraveno podílet se na něm částkou 120 milionů korun.

Zelenskyj poděkoval za českou pomoc Ukrajině a prohlásil, že je ji ukrajinský lid cítí. "Česká účast je na Ukrajině je znát, pociťujeme ji v obraně, v politice, ve všem, co děláme," řekl. Ocenil vojenskou podporu i to, že Česko přijalo statisíce uprchlíků.

Řekl také, že ideální výstup nadcházejícího summitu NATO ve Vilniusu by byla pozvánka Ukrajiny do NATO, i když chápe, že takový postoj bude složitě získávat stoprocentní podporu. Přesto věří, že se Ukrajina jednou členem stane. Zelenskyj také zmínil vliv ruské propagandy, která podle něj zasahuje i do prostředí v Česku.

"Na Pražský hrad přicestoval muž, který svým odhodláním a statečností inspiruje celý svět. 500 dní prezident Zelenskyj a ukrajinský lid odolávají ruské agresi. Za Českou republiku ho dnes mohu znovu osobně ujistit, že v boji za svobodu a suverenitu není sám a nikdy nebude," napsal Pavel před jednáním na twitteru.

Zelenského v Česku ještě čeká jej schůzka s premiérem Petrem Fialou a šéfy obou komor parlamentu, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.

Tématem jeho jednání v Česku bude podle ukrajinského prezidenta obrana, blížící se summit NATO, evropská a euroatlantická integrace Ukrajiny, situace u Záporožské jaderné elektrárny i rekonstrukce napadené Ukrajiny.

"Návštěva ukrajinského prezidenta má být vyjádřením ocenění podpory, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině od začátku ruské agrese, a přinést vzájemné ujištění, že tato podpora bude pokračovat. Na jednání mezi čtyřma očima by prezidenti měli koordinovat své postoje před summitem NATO ve Vilniusu, kde se očekává diskuse mimo jiné o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu," uvedl Hrad v tiskové zprávě.

Návštěva Zelenského se domluvila už v červnu

Zelenskyj byl do Prahy pozván po na schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS) 1. června během summitu Evropského politického společenství (EPC) v Moldavsku. České televizi to dnes řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.

Zelenskyj měl podle něj pozvání do Prahy už od začátku ruské invaze, tehdy ale nemohl cestovat. "Když se s ním teď viděl premiér v Moldavsku, tak si řekli, že při další cestě do Evropy navštíví Česko. To prezident dodržel," uvedl Pojar s tím, že původní termín návštěvy měl být před dvěma týdny.

Dnešní den podle Pojara vyhovuje více, protože ve středu a dnes jsou v Česku státní svátky a Praha je prázdná. "Většina Pražanů je mimo hlavní město. Z bezpečnostního i logistického pohledu je to jednodušší," uvedl s tím, že návštěva by měla mít hladký průběh.

Témata: Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Petr Pavel