Tisíce lidí nedostaly důchod i několik měsíců. Stát nestíhá

Důchdoci, ilustrační fotografie

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

24. května 2023 15:25

Tisíce Čechů čekajících na důchod se ocitly v problémech. Podle zjištění Práva Česká správa sociálního zabezpečení už několik měsíců nestíhá přiznávat důchody, a není tak výjimkou čekat na penzi i čtvrt roku.

"V pásmu nad 90 dnů se nyní nachází 22 tisíc žádostí o starobní důchod, z toho se jedná o 18 tisíc žádostí o předčasný starobní důchod," řekla Právu mluvčí správy Jitka Drmolová.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-­ČSL) se ale situace jen tak nezlepší. "Sešlo se totiž šest věcí. Od loňska došlo ke dvěma řádným valorizacím důchodů, dvěma mimořádným valorizacím a do toho přibyly předčasné odchody do důchodů a výchovné," vysvětlil.

Dodal, že fakt, že stát není schopen vyplatit důchody včas, ho "štve". V řádu týdnů ale podle něj začnou penze odcházet v zákonných lhůtách.

Problémy ale mají i lidé, kteří si o důchod chtějí teprve zažádat. Objednat se přes web sociální správy na schůzku je prakticky nemožné a lidé si podle Práva na pomalost úřadů stěžují. někteří dokonce tvrdí, že čekají s žádostmi o důchod déle než sto dní.

Právo upozorňuje, že stát sice důchody žadatelům vždy zpětně doplatí, problémy ale hrozí lidem, kteří nemají práci a jiný druh příjmu. Žadatelé navíc dostávají upomínky od zdravotních pojišťoven, které neví, proč jejich zaměstnavatel už neplatí pojistné.

Témata: důchody důchodci