Poslanec ANO Milan Wenzl se dnes vpodvečer po cestě k řečništi začal hroutit. Po pomoci jiných poslanců zpět na nohy na svém vystoupení trval, nakonec je po přemlouvání kolegů ukončil předčasně a ze zbytku dnešního jednacího dne se omluvil. Poslanec ANO Roman Kubíček následně od řečniště oznámil, že jeho kolega byl předán do péče lékař a že je v pořádku. Poděkoval poslancům z vládní koalice, kteří Wenzlovi pomohli.

Wenzl upadl na kolena, z této pozice mu mezi prvními pomáhal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a následně i další poslanci. "Pokud se, pane poslanče, necítíte dobře, můžete vystoupit později," nabízela Wenzlovi předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), což ale poslanec ANO odmítl.

Poslanec v předem připraveném projevu označil vládní návrh na snížení červnové valorizace důchodů za protiústavní a asociální. "To je postup opravdu hodný dobráckého lidovce, který ještě nedávno tvrdil, že chce být sociálním svědomím koalice," prohlásil Wenzl na Jurečkovu adresu. Poslancův hlas postupně těžkl, což jiní zákonodárci sledovali se znepokojením.

Kubíček přistoupil s místopředsedou Sněmovny Janem Bartoškem (KDU-ČSL) k řečništi. "Pojďte si sednout, to by nedopadlo dobře," zaznamenal sněmovní mikrofon. Wenzl se ještě přihlásil ke čtveřici svých pozměňovacích návrhů k vládní penzijní předloze a v doprovodu řečnický pult opustil.

Kubíček jmenovitě poděkoval za pomoc a součinnost Pekarové Adamové, jejíž způsob řízení schůze poslanci ANO a SPD kritizovali, Bartoškovi a také Janu Burešovi (ODS). "Opravdu to nejsou stroje na politiku a předkládání zákonů. A za to vám dík," uvedl Kubíček. Na jeho výzvu poslanci pomoc odměnili potleskem.

Server Seznam Zprávy loni v srpnu informoval, že se Wenzl musel v roce 2021 kvůli vážné nemoci stáhnout z politických funkcí, lékaři u něho našli leukemii. "Kostní dřeň mi byla úspěšně aplikovaná a pan docent mi řekl, že jsem v podstatě zdravý. Musím být jen opatrný v místech s vyšší koncentrací lidí. Do Poslanecké sněmovny proto budu chodit v respirátoru," řekl tehdy serveru Wenzl.

Témata:

Poslanecká sněmovna | Milan Wenzl | stars24.cz