Bývalý diplomat Petr Kolář se rozhodl o něco více přiblížit lidem, jak bude vypadat jeho tolik diskutovaná spolupráce s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Kolář je připraven hlavě státu radit v otázkách diplomacie, přátelství s Pavlem nemá v plánu ukončit.

Pavel minulou sobotu po volebním vítězství nad Andrejem Babišem pozval Koláře na pódium ve štábu společně se svým týmem, přičemž jej tituloval jako "přítele po boku". "Prezidentem republiky byl zvolen slušný a poctivý člověk a můj přítel Petr Pavel. Jediné, co z toho mám, je dobrý pocit," napsal v pátek někdejší diplomat na twitteru.

I v médiích v posledních dnech probíhala diskuze o tom, zdali nemůže být na Pražském hradě podobnou "šedou eminencí", jakou je Martin Nejedlý v případě současného prezidenta Miloše Zemana. Ten totiž oficiálně nezastává žádnou funkci, nemusí tak mít bezpečnostní prověrku.

Oficiální funkci nemá mít ani Kolář, nadále ale bude k dispozici pro konzultace v oblasti zahraniční politiky a mezinárodních vztahů. "Nic za to nechci," zdůraznil bývalý velvyslanec v USA nebo Rusku.

"Neumím a ani nechci ukončit své přátelství s ním, nechci se ho zříci, ale vnímám, kolik lidí za tím hledá něco skrytého, nečestného, nepoctivého, nějaký můj prospěch. Je to spíše výpověď o nich samotných, neboť podle sebe soudím tebe… Ale i tak to někdy zamrzí," poznamenal exnáměstek ministra zahraničí.

"Když se člověk neschovává v závětří, v pohodlném stínu pod lupenem a jde s kůží na trh, musí být připraven i na fauly, podpásovky, křivdy i ústrky. Sice to není nic příjemného, ale pokud si věříte a máte čisté svědomí, dá se to ustát. Pro mne je důležité, že lidé, kteří mě znají, na kterých mi záleží, kterých si vážím a mám je rád, mi věří," dodal Kolář.

Témata:

Petr Pavel | Kolář, Petr (bývalý diplomat) | stars24.cz