Babiš se v boji o něj vydal na Hrad. Stál ve frontě na klenoty, přitom má být ve Sněmovně

Andrej Babiš

Autor: ČTK

17. ledna 2023 13:03

Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) je z dnešního jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě řádně omluven. Nevylučuje to, že se připojí v závěru k hlasování, řekla dnes novinářům předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Vláda podle ní 13 měsíců kupila chyby, neplnila programové prohlášení a porušovala sliby, které dala lidem a Poslanecké sněmovně.

Protože opozice nemá potřebných alespoň 101 hlasů, dá se očekávat, že Sněmovna nedůvěru vládě nevysloví. Ze 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl v historii samostatné ČR jeden, v roce 2009 Sněmovna sesadila vládu Mirka Topolánka (ODS).

"Právě proto, aby mu nikdo nemohl podsouvat, že hlasování o nedůvěře vládě využívá v prezidentské kampani, tak jsem se s ním dohodla, je řádně omluven a samotného jednání o nedůvěře vlády se neúčastní," uvedla Schillerová. "Což nevylučuje, že se připojí v závěru k hlasování," dodala.

Kritizovala také to, že se koalice rozhodla revidovat své programové prohlášení. Označila to za podvod na lidi a na Sněmovnu, které je vláda povinna se zodpovídat.

Hlasování vyvolalo právě ANO. Důvodem bylo jednání Sněmovny minulé úterý, kdy koaliční většina neumožnila zařadit na program schůze body, které navrhovali poslanci ANO. "Koalice mu mohla předejít. Stačilo jenom alespoň některé body zařadit, anebo aby s námi alespoň někteří ministři této vlády komunikovali," dodala Schillerová.

Předpokládá, že většina členů klubu ANO přítomných na schůzi vystoupí. Klub čítá 72 členů. Schillerová také řekla, že požádala předsedu klubu ODS Marka Bendu, aby s přednostním právem vystupovali střídavě koaliční a opoziční poslanci. Zároveň je možné, že dnes bude například před půlnocí schůze přerušena a pokračovat se v ní bude ve středu ráno.

Opoziční hnutí kritizovalo například nedávné zrušení elektronické evidence tržeb (EET), koaliční debaty o zvyšování daní, narušení sociálního smíru, chaos ve zdravotnictví a neschopnost zajistit dostatek léků, neřešení "korupční kauzy vládních stran" nebo "nepovedené předsednictví v Radě Evropské unie".

ANO také kritizuje nedostatečnou a pomalou pomoc firmám postiženým energetickou krizí. Podle prvního místopředsedy ANO Karla Havlíčka vláda propadla v EU v klimaticko-energetické oblasti.

Kritizoval také skutečnost, že pracovníci úřadu vlády a ministerstva vnitra vypracovali plán na boj s dezinformacemi, podle kterého by stát mohl jejich šiřitele stíhat, odstřihnout takové weby od reklamy státních institucí nebo desítkami miliony korun podporovat nezávislá média, která se snaží dezinformace potírat.

Babiš šel na Hrad na klenoty. Prý zjišťoval, jak dlouho se čeká ve frontě

Prezidentský kandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) dnes navštívil výstavu korunovačních klenotů na Pražském hradě. Dorazil zhruba v 09:40 a asi dvě hodiny čekal ve frontě, v níž před ním původně byly stovky lidí. Server iDNES.cz v pondělí přitom uvedl, že Babiš se rozhodl návštěvu chrámu svatého Víta zrušit.

Před návštěvou výstavy měl původně Babiš v plánu zavítat do kostela Pražské Jezulátko, který ale kvůli tomu zůstal dnes dopoledne uzavřený. Správci nechtěli, aby předseda hnutí ANO zneužil poutní místo k útočné a strach vyvolávající kampani, řekl ČTK v pondělí večer rektor kostela Pavel Pola. Babiš ČTK následně řekl, že návštěvu ke kampani zneužít nechtěl. Byl tam už třikrát a nikde to nezveřejnil, uvedl.

Serveru Seznam Zprávy dnes na Hradě Babiš řekl, že se chce podívat, jak dlouho fronta na výstavu trvá. Uvedl, že by jako prezident zvažoval vystavení korunovačních klenotů vždy o svátcích. Když ale dnes frontu viděl, poznamenal, že "by to asi chtělo nějakou trvalou výstavu".

"Výstava je jenom do soboty, což je podle mě špatně, protože mnoho lidí určitě přijede v sobotu a v neděli. Možná by to mohli prodloužit," řekl později zpravodaji ČTK Babiš. Dnes má v plánu ještě několik rozhovorů pro média.

Ve Sněmovně od 10:00 začalo jednání o vyslovení nedůvěry vládě, kterou vyvolalo Babišovo hnutí ANO. Podle šéfky poslaneckého klubu Aleny Schillerové je expremiér ze schůze řádně omluven, nevyloučila ale, že samotného hlasování se zúčastní. Z vyjádření poslanců vyplývá, že pokud by se nestihlo hlasovat během dneška, mohla by být schůze před půlnocí přerušena a pokračovat by se mělo ve středu.

"Kdybych byl ve Sněmovně, tak zase budou média říkat, že to je nějaká prezidentská kampaň. To určitě nemá nic společného. Ale budu se snažit přijít na hlasování, to by mělo být zítra (ve středu)," řekl ČTK Babiš.

Témata: Andrej Babiš prezidentské volby 2023 korunovační klenoty Pražský Hrad Poslanecká sněmovna