Vláda neplánuje i v roce 2023 udržovat zmražené platy ústavních činitelů na nynější úrovni. Plat řadového poslance a senátora by mohl příští rok vzrůst o 11.600 korun na 102.400 korun měsíčně.

Platy vrcholných politiků jsou třetím rokem stejné kromě letošního ledna, kdy vzrostly o asi šest procent. Od února se vrátily změnou zákona na loňskou úroveň. Politici si platy zmrazili nejprve kvůli koronavirové krizi a pro většinu letoška na návrh koaliční vlády Petra Fialy (ODS) kvůli snaze najít úspory vzhledem ke schodku státního rozpočtu.

Platová novela se týkala i soudců a státních zástupců, z podnětu Okresního soudu v Ústí nad Labem se jí zabývá Ústavní soud. Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) neprosadila loni návrh, podle kterého by se odměny prezidenta, členů kabinetu a zákonodárců nezvyšovaly dalších pět let. "Neplánujeme prodloužení tohoto stavu, který platil v letech 2021 a 2022," konstatoval ministr financí Zbyněk Stanjura.

Dlouhodobější zmrazení bude v novém roce patrně znamenat razantnější navýšení platů. Řadový poslanec a senátor by si příští rok mohli polepšit o zhruba 12,7 procenta, tedy o 11.600 korun na 102.400 korun měsíčně. Plat prezidenta by příští rok mohl činit 341.200 korun, o 38.500 korun víc než teď.

Témata:

Poslanecká sněmovna | stars24.cz

Vstoupit do diskuse