Soud rozhodl: David Rath se vrací do vězení

Rath přišel k soudu (18.5.2015) bez advokátů a soudce chtěl vysvětlení.

Autor: ČTK, stars24.cz

21. června 2022 17:31

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath se bude muset minimálně na několik měsíců vrátit do vězení. Odvolací pražský vrchní soud mu dnes prodloužil dříve uložený sedmiletý trest o rok, když ho uznal vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Rath podle pravomocného rozsudku přijímal úplatky a manipuloval s tendry ve Středočeském kraji.

Soud také zakázal největší české stavební firmě Metrostav na tři roky účast ve veřejných soutěžích. Rathovi, Metrostavu i dalším odsouzeným lidem a firmám soud uložil i peněžité tresty.

Rath na dotaz ČTK uvedl, že rozsudek soudu bere takový, jaký je. "Vyjádření dávat nebudu, vše již bylo řečeno," napsal bývalý politik. Rathův advokát Adam Černý řekl, že uložený trest považuje za velmi přísný, peněžitý trest podle něj Rath nemá jak zaplatit. "Myslím si, že po obdržení písemného vyhotovení zvážíme podání dovolání," řekl obhájce. Peněžitý trest odvolací soud Rathovi zmírnil o pět milionů na 13 milionů korun, zákaz činnosti mu zachoval na osm let.

Účastnit se veřejných soutěží a plnit veřejné zakázky nesmí podle rozsudku po tři roky spolu s Metrostavem také jeho dceřiná společnost Metrostav Infrastructure. Firma se dopustila podplácení a manipulací s veřejnými zakázkami, musí také zaplatit deset milionů korun, uvedl soud. Podle mluvčího podniku Vojtěcha Kostihy verdikt neznamená, že by společnost nemohla stavět už vyhrané tendry. Společnost pak uvedla, že se s trestem neztotožňuje a podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle analytiků, které ČTK oslovila, Metrostav zákaz zásadně pocítí, firmu ale nezlikviduje. Komplikovat se mohou realizace některých důležitých staveb, prodělat může kvůli menší konkurenci na trhu i stát, uvedli.

Soud dnes nevyhověl odvolání státního zástupce, který žádal prodloužení Rathova trestu o dva a půl roku. Podle předsedy odvolacího senátu Alexandera Károlyiho soud při rozhodování o přitěžujících a polehčujících okolnostech zohlednil délku řízení, ale i změny v trestním zákoníku týkající se hranice škody.

Ústřední trojicí dnes projednávané kauzy je stejně jako v první části případu někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle nepravomocného verdiktu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužil soud tresty na osm let vězení, zaplatit musejí po 15 milionech korun, zákaz činnosti mají na osm let. Obhájkyně Kottových novinářům řekla, že s rozsudkem klienti nesouhlasí a zváží podání dovolání.

Obžalobě čelilo ještě šest lidí včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Odvolací soud je všechny uznal vinnými, některým snížil uložené peněžité tresty či zákazy činnosti. Do vězení soud poslal Lucii Novanskou a Pavla Drážďanského, zbylé obžalované potrestal soud podmínkami. Peněžité tresty v souhrnu přesahují u obviněných lidí 49 milionů korun, u firem 16 milionů korun. Zákaz účasti na veřejných zakázkách na tři roky má stejně jako Metrostav také firma Jipe, na dva roky společnosti Hospimed a Puro Klima.

Rath si už odpykával sedmiletý pravomocný trest uložený mu za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn. Na svobodě jsou i manželé Kottovi.

Témata: David Rath