Strategie dalšího postupu státu při zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny bude mít 13 kapitol, vedle školství, sociální péče či vnitřní bezpečnosti a ubytování zahrne i téma komunikační strategie či práce s daty. Novinářům to po jednání ústředního krizového štábu řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Materiál, který plánuje předložit Sněmovně a veřejnosti do velikonočních svátků, budou ministři probírat na středečním zasedání kabinetu.

Komunikační strategii podle Rakušana bude mít na starost Strakova akademie. Tam by měl působit i koordinátor, který téma převezme potom, co uprchlická vlna přejde z horké fáze do dlouhodobější.

Rakušan dnes uvedl, že koordinátor bude blízkým spolupracovníkem premiéra, o obsazení místa proto jednal s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Potom, co se premiér zotaví z covidu-19, se s ním Rakušan plánuje vrátit k tomuto tématu během týdne.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než čtyři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

Témata:

uprchlíci | Vít Rakušan (STAN) | stars24.cz