Prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem (ANO) dnes telefonicky hovořili o demisi vlády. Shodli se, že se chtějí setkat osobně, považují to za vhodnější než telefonát nebo videokonferenci, uvedl na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. V rozhovoru pro Frekvenci 1 pak uvedl, že s předsedou ODS Petrem Fialou bude jednat o jeho jmenování premiérem. S Babišem totiž podle něj nikdo nechce jednat.

Prezident je od 10. října v Ústřední vojenské nemocnici, ve čtvrtek byl z jednotky intenzivní péče přeložen na standardní pokoj. Nemocnice je ale uzavřena pro návštěvy kvůli epidemii koronaviru. Zeman tak s Babišem jednal po telefonu.

"Tématem hovoru byla demise vlády. Prezident republiky a premiér se shodli, že se chtějí setkat osobně, považují to za vhodnější než telefonát nebo videokonference," uvedl Ovčáček.

S kandidátem koalice Spolu a PirSTAN na premiéra Petrem Fialou (ODS) by měl Zeman jednat v sobotu odpoledne prostřednictvím videokonference. Prezident prozradil, že tématem hovoru bude jeho jmenování premiérem.

V rozhovoru také uvedl, že ho ve volbách překvapil propad Pirátů, který byl větší, než čekal. Dodal také, že udělá vše proto, aby nová vláda vznikla co nejdříve.

Vyjádřil se také ke svému zdravotnímu stavu. "Můj skutečný stav je založen na tom, že mě nechutná jíst, protože špatně trávím. A kroky, které se tady v nemocnici udělali, vedly k tomu, že už jsem zcela normální," řekl.

Konzilium: Zeman se nemůže naplno věnovat práci

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zeman podle lékařského konzilia i nadále vyžaduje hospitalizaci, prezident se nemůže naplno věnovat pracovním povinnostem. Určit prognózu vývoje prezidentova zdravotního stavu je obtížné, bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo "obtížně léčebně ovlivnitelné". Nezbytná je také spolupráce pacienta. Na dnešním jednání se na tom shodlo lékařské konzilium, novinářům to po jednání řekl jeho vedoucí, končící rektor Karlovy univerzity a lékař Tomáš Zima.

Členové konzilia se podle Zimy seznámili během října se zdravotnickou dokumentací prezidenta Zemana a měli možnost jej také vyšetřit. Dnes se shodli na tom, že prezidentovi je poskytována špičková péče, souhlasili i s diagnózami a terapeutickými postupy.

"Prezidentům stav i nadále vyžaduje hospitalizační péči a v tento moment mu neumožňuje věnovat se naplno pracovním povinnostem," řekl Zima. "Stanovit prognózu dalšího vývoje zdravotního stavu je i nadále velmi obtížné, charakter i manifestace základního onemocnění jsou jistě velmi závažné. Upřesňování prognózy bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo obtížně léčebně ovlivnitelné. Nezbytná je aktivní spolupráce pacienta," dodal.

Zeman se v Ústřední vojenské nemocnici léčí od 10. října, hospitalizován byl kvůli celkovému zhoršení zdravotního stavu souvisejícímu s jeho chronickým onemocněním. Jeho stav se zlepšil, ve čtvrtek byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení.

Témata:

Miloš Zeman | Ústřední vojenská nemocnice Praha | stars24.cz

Vstoupit do diskuse