Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře k rezignaci na funkci. Pokud tak Mynář neučiní, po aktivaci článku 66 by Babiš případné personální změny provedl sám.

ČTK Babiš řekl, že Mynáře neoslovil ani se k tomu nechystá, jde podle něj o veřejnou výzvu. Podle lídra koalice Spolu a možného budoucího premiéra Petra Fialy (ODS) by si měl Mynář uvědomit neudržitelnost situace a z funkce odejít. Reakci Mynáře se ČTK pokouší získat.

„Celá ta situace, která tu vznikla, je neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby okamžitě rezignoval ze své funkce. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné,“ citoval iDNES.cz premiéra. ČTK Babiš potvrdil, že odpoledne se bude klub poslanců ANO zabývat schůzkou předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) s prezidentem minulý týden.

Také podle Fialy by měl Mynář z funkce odstoupit. "Pokud tak neučiní a vstoupí v platnost článek 66, měl by premiér - ať už současný nebo budoucí - kancléře odvolat. Jsme ve vážné a neudržitelné situaci, musíme z ní najít důstojnou cestu a vrátit důvěru v základní funkce a instituce státu," uvedl Fiala na twitteru.

Článek 66 ústavy řeší situaci, kdy se země ocitne bez prezidenta, případně prezident není schopen vykonávat úřad a usnesou se na tom obě komory Parlamentu. Část pravomocí hlavy státu si rozdělí premiér a předseda Sněmovny. Ústavní právník Aleš Gerloch dnes řekl Radiožurnálu, že situaci by neměla měnit ani situace, že vláda tou dobou bude možná v demisi. Pokud by byl aktivován článek 66 ústavy, pravomoci jsou upraveny zákonem o kanceláři prezidenta a přecházejí na předsedu vlády. "To znamená jednak ty, které jsou v článku 63 výslovně uvedeny, a jednak všechny pravomoci, které má prezident republiky podle běžných zákonů a které se rozhodují v kontrasignaci, přecházejí na předsedu vlády dočasně," řekl Gerloch Radiožurnálu.

Prezident Miloš Zeman nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je krajně nejistá, napsala předsedovi Senátu Ústřední vojenská nemocnice, kde prezident od 10. října leží na jednotce intenzivní péče. Mynář byl o stanovisku nemocnice informován ve středu 13. října, přesto o den později zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Témata:

Andrej Babiš | Vratislav Mynář | stars24.cz

Vstoupit do diskuse