Vítězem letošních sněmovních voleb v počtu preferenčních hlasů, a to jak v absolutních číslech, tak v procentech, se stal předseda STAN Vít Rakušan, který kandidoval ve svém Středočeském kraji. Právě kroužkování se stalo osudným Pirátům, kteří získali pouze čtyři křesla ve Sněmovně.
Ačkoliv koalice PirSTAN uspěla, sama Pirátská strana ve volbách zažila debakl. Mohou za to preferenční hlasy, které STAN vystřelily vzhůru. Sám předseta Starostů Rakušan získal zhruba 60.000 hlasů. Druhou nejúspěšnější kandidátkou podle počtu preferenčních hlasů se stala pražská lídryně koalice Spolu a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která získala víc než 48.800 hlasů.
Třetí místo zaujal lídr koalice Spolu a předseda ODS Petr Fiala, když mu v Jihomoravském kraji dalo preferenční hlas víc než 38.400 voličů. Čtvrtý skončil dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který v Ústeckém kraji získal rovněž přes 38.000 hlasů, ale za Fialou zaostával asi o dvě stovky hlasů.
V procentech získal druhé místo po Rakušanovi lídr Volného bloku Lubomír Volný s téměř 34 procenty v Moravskoslezském kraji. Volný blok se ale do Sněmovny se svým volebním výsledkem nedostal. Třetí místo podle hlasů v procentech zaujal představitel Starostů Jan Farský rovněž s 32,7 procenta. Čtvrtý podle podílu v procentech byl Babiš následovaný předsedou Pirátů Ivanem Bartošem.
Sněmovní matador Marek Benda (ODS) získal kolem 23.000 hlasů. V roce 2017 mu poslanecké křeslo pomohlo získat 6183 hlasů. V roce 2010 se do Sněmovny díky preferenčním hlasům dostal až z desátého místa.
Díky preferenčním hlasům se ve Sněmovně sejdou nově dva bratří Okamurové. Dosavadní místopředseda Sněmovny a předseda SPD Tomio Okamura se bude v jednacím sále setkávat s Hayatem Okamurou (KDU-ČSL), kterého na kandidátce koalice Spolu vyslalo do Sněmovny z 15. místa víc než 24.000 kroužků na volebních lístcích.
Témata: volby 2021 Vít Rakušan (STAN)