Prezident Miloš Zeman trpí komplikacemi, které provází jeho chronické onemocnění, a je v péči odborníků. Na tiskové konferenci to oznámil ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral s tím, že diagnózu veřejnosti sdělit nemůže. Zemana odvezla dnes po jednání s premiérem Andrejem Babišem v doprovodu vládních limuzín mobilní jednotka intenzivní péče do nemocnice. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke následně v krátké tiskové zprávě uvedla, že hospitalizace byla plánována.

"Krátce po 13. hodině jsme přijali k hospitalizaci prezidenta republiky Miloše Zemana na mé doporučení. Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. Přesně známe diagnózu, tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny ÚVN a je v péči odborníků," řekl Zavoral. Přesnou diagnózu prezidenta médiím nesdělil, neboť k tomu nemá jeho souhlas.

Premiér se dnes, den po volbách do Poslanecké sněmovny, sešel se Zemanem v Lánech. Již dříve avizoval, že schůzka není součástí povolebních rozhovorů s hlavou státu, tato jednání plánoval Pražský hrad zahájit až ve středu.

Původně byla schůzka Zemana a Babiše ohlášena na dnešní večer, kvůli prezidentově nemoci ale nebylo její konání jisté. Zeman s ohledem na svůj zdravotní stav zrušil účast v dnešní povolební debatě na CNN Prima News.

Po schůzce ale Zemana odvezla sanitka do nemocnice. Hospitalizaci potvrdila Zinke a Zavoral dopředu avizoval, že brífink bude bez dotazů novinářů. Ambulance s prezidentem dorazila do nemocnice okolo 12:45 na akutní příjem ÚVN. 

"Prezident republiky Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře prof. Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze," uvedl v prohlášení médiím hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

U nemocnice dnes po poledni na příjezd ambulance čekala řada novinářů a fotoreportérů. Pracovníci nemocnice však ambulanci po příjezdu obklopili zástěnami. Některá média přesto prezidenta v bezvládném stavu zachytila. "Pan prezident při převozu usnul, o nic jiného nejde. V bezvědomí nebyl," vysvětlil serveru Blesk Zprávy prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Zeman v září strávil osm nocí v Ústřední vojenské nemocnici. Pražský hrad zprvu důvody hospitalizace nekomentoval, později označil prezidentův pobyt v nemocnici za rekondiční.

Mluvčí Hradu následně sdělil, že lékaři prezidenta v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, že nenalezli život ohrožující problémy a že zjistili, že trpí mírným vyčerpáním a dehydratací. Proto dostával infuze.

Bezprostředně po propuštění pokračoval Zeman ve svém pracovním programu v Lánech. Jeho zdravotní stav ale znepokojoval mnohé politiky, Senát například zvažoval, že by se oficiální cestou dotázal na zdraví prezidenta.

Prezident se dlouhodobě léčil s neuropatií nohou a cukrovkou. Kvůli potížím s nohama začal letos používat invalidní vozík. Hrad sice dlouhodobě popíral, že by jeho zdravotní stav byl vážný, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ale následně prozradil, že Zeman je nemocný již dva týdny.

Spekulace o vážném stavu prezidenta ale přesto označil na Rádiu Z za fámy a dezinformace. Mluvčí také odmítl, že by Pražský hrad měl zveřejnit podrobnosti o Zemanově zdravotním stavu. Bližší podrobnosti ohledně zdravotního stavu mluvčí uvést nechtěl.

Babiš hodinu jednal se Zemanem v Lánech, schůzku nekomentoval

Babiš (ANO) dnes dopoledne zhruba hodinu jednal na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka se konala den po konci voleb, ve kterých vládní hnutí ANO skončilo druhé za koalicí Spolu tvořenou ODS, lidovci a TOP 09. Podle předsedy vlády se neměla dnešní schůzka v Lánech týkat povolebního vyjednávání, Babiš se po jednání u novinářů nezastavil, areál opustil vedlejším vchodem.

Prezident před volbami opakovaně uvedl, že pověří jednáním o vládě předsedu nejsilnějšího poslaneckého klubu. Ten bude mít v nové Sněmovně hnutí ANO. V dnešním prohlášení se ke svému dalšímu postupu nevyjádřil. Blahopřál v něm vítězům voleb a všem poslancům, kteří byli zvoleni, bez ohledu na politickou příslušnost. "Přeji jim mnoho úspěchů v jejich další práci," stojí v prohlášení prezidenta.

Strany Spolu s další koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých uzavřely v sobotu večer memorandum, podle kterého pětice subjektů chce vytvořit společnou vládu. Prezidenta požádaly, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení vlády.

Témata:

Miloš Zeman | stars24.cz

Vstoupit do diskuse