První den letošních voleb do Poslanecké sněmovny v Česku dnes ve 22:00 skončil. Během osmi hodin si cestu do volebních místností našly podle odhadu volebních komisařů, které oslovila ČTK, zhruba dvě pětiny až polovina voličů. Celkem může hlasovat více než osm milionů lidí. Účast se ovšem v regionech lišila.

Mezi prvními voliči byli tradičně lídři politických stran. Prezident Miloš Zeman, o jehož zdravotním stavu se v posledních dnech spekuluje, odevzdal hlas na zámku v Lánech. Policie na twitteru uvedla, že na několika místech lidé porušili protiepidemická opatření.

Osmé sněmovní volby v historii samostatné České republiky mimo jiné předurčí, zda bude pokračovat vláda Andreje Babiše (ANO), nebo většinu v dolní komoře získají koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty. Podle letošní novely volebního zákona platí nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, který opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale méně než dosud. Novela také upravila hranice pro vstup koalic do Sněmovny. Volebním koalicím bude stačit méně hlasů než v minulosti: u dvoučlenné koalice osm procent hlasů a vícečetných 11 procent hlasů. Pětiprocentní práh pro jednotlivé strany a hnutí zůstal, stejně jako 14 krajů.

Za hlavního adepta na vítěze voleb je považováno hnutí ANO. Stejně jako před čtyřmi lety není jisté, že očekávané vítězství dokáže zúročit sestavením většinové vlády. Prezident Zeman už předem slíbil, že šanci sestavit vládní kabinet dá předsedovi vítězné strany či hnutí, nikoli koalice. Bude ho moci pověřit opakovaně, třetí nominaci předkládá předseda Sněmovny. Koalice Spolu a Pirátů se Starosty proto budou spoléhat přinejmenším na to, že se jim podaří získat ve Sněmovně většinu.

Zeman dnes odvolil v Lánech, kam za ním přijela volení komise. Podle předsedy komise Ivana Salače prezident komunikoval a působil na komisaře dobře. Odevzdání hlasu potvrdil na twitteru i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zveřejnil i tři fotografie prezidenta, jak sedí za stolem u volební urny. Hrad na doporučení lékařů dnes zrušil Zemanovu účast v nedělní povolební debatě na CNN Prima News. Ovčáček nevyloučil ani odložení avizované nedělní schůzky s Babišem.

Premiér, který vede kandidátku hnutí ANO v Ústeckém kraji, odevzdal svůj hlas na městském úřadu v Lovosicích. Novinářům následně řekl, že považuje letošní volby za nejdůležitější v historii České republiky. Zopakoval, že kandiduje naposled. "Do neklidného období potřebujeme stabilitu. Neměli bychom teď měnit vládu, aby se pětikoalice dohadovala, kdo bude jaký ministr," řekl Babiš. Vicepremiér a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček, který volil v Mladé Boleslavi, by považoval za úspěch, kdyby se sociální demokraté dostali do Sněmovny. Pokud neuspějí, skončí ve vedení strany, řekl novinářům. Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že jeho strana by po těchto volbách opět podpořila případnou menšinovou vládu hnutí ANO. Filip volil v Českých Budějovicích, věří tomu, že KSČM překročí nutných pět procent.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš, který hlasoval v Ústí nad Labem, vyzval lidi, aby se chopili šance vrátit Česku budoucnost. Předseda STAN Vít Rakušan odevzdal hlas v Kolíně, volby považuje za "zcela zásadní". Přál by si proto vysokou účast a zájem mladých lidí. Jako šanci ukončit osm let populistické vlády vidí volby předseda ODS a lídr jihomoravské kandidátky koalice Spolu Petr Fiala. V Brně dnes u voleb řekl, že chce vyhrát, aby mělo po volbách Spolu nejsilnější pozici do jednání o nové vládě. Předseda KDU-ČSL a lídr Spolu v Olomouckém kraji Marian Jurečka uvedl, že Zeman by měl po volbách při rozhodování o tom, koho pověří sestavením vlády, respektovat případnou většinovou koalici Spolu a Pirátů se Starosty. Sestavení koalice s nejméně 101 hlasy bude Jurečka považovat za volební úspěch. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová věří tomu, že koalice Spolu bude sestavovat vládu a postará se o změnu.

Rekordní zájem o volby do Sněmovny eviduje ministerstvo zahraničí u Čechů žijících v zahraničí. O voličské průkazy zažádalo na zastupitelských úřadech 2418 lidí, což je zhruba o polovinu více než při prezidentských volbách před třemi lety. Další tisíce voličů jsou pak zapsány na zvláštních seznamech voličů, uvedlo ministerstvo. Jako první mohli hlasovat díky časovému posunu Češi v Brazílii a Argentině, a to už od čtvrtečních 19:00 SELČ. O hodinu později se otevřely volební místnosti na úřadech na Kubě, východním pobřeží USA a v Kanadě. Všechny hlasy musí být odevzdány do sobotních 14:00, kdy končí hlasování i v ČR. Češi žijící v zahraničí v letošních sněmovních volbách vybírají kandidáty z Ústeckého kraje, což jim losem určila Státní volební komise.

Voleb si všímají i zahraniční média, často zmiňují Babiše jako favorita, jehož těsné vítězství očekávají. Zároveň dodávají, že je to navzdory jeho četným skandálům, sporům s Evropskou unií a nepříliš dobře zvládnuté pandemii covidu-19. Agentury AFP a AP také připomínají, že Babišovo jméno se objevilo v souvislosti s kauzou Pandora Papers, v níž minulý týden stovky novinářů z celého světa upozornily na zahraniční majetky politiků a podnikatelů vlastněné přes společnosti s anonymními majiteli. Televize Al-Džazíra se podrobně věnuje povolební roli prezidenta Zemana. Obě koalice Pirátů a Starostů a Spolu sice podle stanice mají šance na úspěch, ale ani vítězství jim kvůli prezidentově postoji nemusí zajistit post premiéra.

Témata:

Volby | volby 2021 | stars24.cz

Vstoupit do diskuse