Návrh na příspěvek 5000 korun všem důchodcům je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. K předloze se ale sešla desítka úprav. Například Piráti chtějí snížit příspěvek na 1500 korun, hnutí STAN chce naopak navíc poslat i 6000 korun samoživitelům a samoživitelkám.

Lidovci chtějí dát podle svých úprav důchodcům s nadprůměrnou penzí jednorázově 3000 korun a naopak 7000 korun těm, kteří vedle starobního nebo invalidního důchodu pobírají pozůstalostní penzi. K příspěvku by chtěli přidat také 500 korun za každé vychované dítě.

ODS požaduje zvýšit důchody o 1000 korun měsíčně lidem po 25 letech v penzi. Nyní se důchody zvyšují o 1000 korun měsíčně po dovršení 85 let věku. Trikolóra navrhla, aby zaměstnanci a podnikatelé mohli přispívat na důchody svým blízkým jedním procentem z příjmů. Tyto peníze by se jim odečetly z daní.

Vládní návrh předpokládá vyplacení příspěvku v prosinci. Týkal by se starobních důchodců i lidí s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Protože vláda s předlohou přišla před krajskými a senátními volbami, opozice mluvila o uplácení voličů.

Pozměňovací návrh by se mohl dostat do vládní předlohy o poskytnutí jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům. Sněmovna ji bude schvalovat pravděpodobně příští týden v pátek.

Témata:

důchody | důchodci | stars24.cz

Vstoupit do diskuse