Hnutí ANO vyhrálo letošní krajské volby v deseti regionech ze 13. Reálně ale hrozí, že hejtmanů získá podobně jako před čtyřmi lety mnohem méně. Ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí STAN, v Libereckém kraji stejně jako před čtyřmi lety Starostové pro Liberecký kraj (SLK) a v Královéhradeckém kraji koalice ODS, STAN a Východočechů.

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše neobhájilo vítězství ve středních Čechách a v Královéhradeckém kraji. Premiérově ale vyhrálo v Jihočeském kraji a na Vysočině. V těchto regionech byla před čtyřmi lety první ČSSD. Hnutí ANO poprvé zvítězilo také ve Zlínském kraji, kde v roce 2016 vyhrála KDU-ČSL.

Babišovo ANO obhájilo vítězství v Moravskoslezském, Ústeckém, Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském, Karlovarském a Jihomoravském kraji.

Před čtyřmi lety vyhrálo ANO v devíti krajích, ČSSD ve dvou, KDU-ČSL v jednom a SLK rovněž v jednom. Babišovo hnutí ale dokázalo volební vítězství proměnit jen v pět hejtmanských křesel. Totéž by mu ve vítězných regionech s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje mohlo čistě teoreticky hrozit i nyní. Někde už mají koalice bez ANO reálné obrysy.

V několika krajích, kde ANO vyhrálo, se už ostatní strany dohadují na koalici bez něj. Například v Pardubickém kraji se už strany současné koalice bez ANO dohodly na jejím pokračování. V Jihomoravském kraji se jedná o koalici KDU-ČSL, Pirátů, ODS a STAN.

Babiš kritizuje opozici

Premiér Andrej Babiš považuje výsledek hnutí ANO, jehož je předsedou, ve volbách za skvělý. Poděkoval všem občanům, kteří i přes koronavirovou epidemii přišli k volbám. Kvůli mediální masáži a stálé kritice vlády měl z voleb obavy, jediným programem opozice je podle něj porazit Babiše ve sněmovních volbách příští rok. Předseda kabinetu též uvedl, že nehodlá zasahovat do vyjednávání o koalicích v jednotlivých krajích, je to podle něj na tamních organizacích. Výsledky senátních voleb příliš nesledoval.

Podle dosavadních výsledků postupovali kandidáti ANO v devíti senátních obvodech do druhého kola. Hnutí obhajuje dva mandáty. V krajských volbách ANO podle stávajících výsledků zvítězilo v deseti krajích. Před čtyřmi lety uspělo v devíti, hejtmana ale nakonec mělo pouze v pěti.

"Mám z toho upřímnou radost. De facto možná ještě větší než v roce 2017. Byla tady obrovská nejistota, jestli přijdou naši voliči, dají nám hlasy, nepodlehnou různým dezinformacím," řekl Babiš. V souvislosti s opozicí mluví o spiknutí nenávisti. "Bylo neuvěřitelné v debatách, jak někteří lídři Babiše nenávidí. Jediný jejich program je porazit Babiše příští rok," dodal premiér.

Očekává, že v některých krajích ostatní subjekty ANO obejdou při sestavování koalic. "Taková je politická realita, atmosféra. Nezbývá nic jiného než to akceptovat, i když tomu nerozumím, protože na rozdíl od opozice můžu zdokumentovat velice konkrétně, co jsem udělal v politice od ledna 2014," poznamenal Babiš. Také současná menšinová vláda s ČSSD má podle něj výsledky. Zopakoval, že doufá, že hejtmani budou spolupracovat s vládou.

Výsledek ANO ve Středočeském kraji považuje Babiš za příjemné překvapení. Podle propočtu ČTK tam vyhraje STAN, na druhém místě bude pravděpodobně ODS před hnutím ANO, jež tam minulé krajské volby vyhrálo. "Je velká škoda, že paní hejtmanka (Jaroslava Pokorná Jermanová) si to pokazila různými aférkami," poznamenal.

Různé prognózy podle Babiše hovořily o tom, že ANO ve Středočeském kraji získá 13 procent, v současnosti má zhruba 18,5 procenta. Na dotaz, zda by výsledek ANO byl obecně lepší, kdyby nebyla lídryní kandidátky znovu Pokorná Jermanová, Babiš odpověděl, že si myslí, že "kdybychom neměli covid-19, výsledek by byl podstatně lepší".

Témata:

krajské a senátní volby 2020 | Andrej Babiš | Volby krajské | stars24.cz

Vstoupit do diskuse