Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském hradě ji uvítal prezident Miloš Zeman, se kterým jednala mimo jiné o vybudování Českého domu v Bratislavě. Odpoledne se setkala s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) a se šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Čaputová položila věnec u památníku Milana Rastislava Štefánika a na hrob posledního československého prezidenta Václava Havla. Večer se zúčastnila koncertu pořádaného na její počest na Kampě, kde v úvodním proslovu vyjádřila pochopení lidem, kteří v Česku demonstrují proti českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila dnes na koncertu v Praze na její počest pochopení lidem, kteří v Česku demonstrují proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice. "Dokážu rozumět Václavskému náměstí plnému klidných lidí, protože jsem rozuměla náměstím v Bratislavě," řekla Čaputová. Připomněla tak loňské protesty na Slovensku proti vládě Roberta Fica. V Česku se v posledních měsících uskutečnilo několik protestů, z nichž posledního v Praze se podle organizátorů účastnilo až 120.000 lidí.

Na dnešní koncert na Kampě přišlo několik set diváků. Objevily se i vlajky EU a několik transparentů. Účinkující Čaputové přáli hodně štěstí.

"Spojuje nás ten klidný tón, a to je důležité," řekla Čaputová k demonstracím v Česku a na Slovensku. Prezidentka v úvodu koncertu několikrát zopakovala, že vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou velmi blízké. "Je mezi námi spousta osobních vazeb, přátelství a příbuzenských spojení. Navzdory tomu, že už dávno netvoříme jeden státní celek, stále si dokážeme přát, držet si palce, rozumět si," uvedla. "Vždycky jsem vám přála a budu přát každý mezinárodní úspěch. Držela jsem palce vašim hokejistům, když ti naši vypadli," dodala. Po projevu jí organizátoři koncertu poblahopřáli k jejím pátečním narozeninám a předali jí kytici. Prezidentka byla viditelně dojatá.

Před koncem koncertu se spustil déšť. Pořadatelé proto nechtěli, aby Čaputová šla v lijáku na pódium, a žádali ji, aby promluvila ze svého místa pod přístřeškem. "Já vyjdu mezi vás na déšť. Děkuji za vaši důvěru a budu se velmi snažit ji nezklamat. Všem nám přeji hlavně to, abychom nikdy neztratili naději," řekla na závěr.

Poté se přesunula do Mlýnské kavárny, kde se konala soukromá slavnostní večeře. Mezi hosty se objevili například exministr zahraničí a bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, senátor a bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer, kněz Tomáš Halík, bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, socioložka Jiřina Šiklová nebo ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. V publiku byli také režisér Fero Fenič nebo bratr bývalého prezidenta Václava Havla Ivan.

Zeman Čaputovou, která pro návštěvu Prahy zvolila smaragdově zelené šaty, uvítal na prvním nádvoří Pražského hradu s vojenskými poctami. Na slovenskou prezidentku čekalo na Hradčanském náměstí několik set lidí, kteří ji při příjezdu vítali skandováním "Ať žije Slovensko!".

Obě hlavy státu spolu zhruba hodinu jednaly. Zeman poté poděkoval Čaputové za podporu otevření Českého domu ve slovenském hlavním městě. "Věřím, že nám společně se do konce tohoto roku podaří tento cíl dosáhnout. Pak jsme se dohodli, že ho společně otevřeme," řekl. Dodal, že na otevření se chystají pozvat i bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisku.

Čaputová uvedla, že na dnešní schůzce se hovořilo také o zahraniční politice či výsledcích voleb do Evropského parlamentu a o visegrádské čtyřce, kterou tvoří Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Prezidenti a delegace podle ní nenarazili na žádnou konfliktní otázku.

Podle prezidentů by si obě země mohly v listopadu společně připomenout 30. výročí sametové revoluce v někdejším Československu. "Za naši stranu mohu slíbit, že uděláme všechno pro to, aby to mohlo proběhnout za účasti představitelů obou zemí," konstatovala Čaputová. Zeman řekl, že se připomínek výročí rád zúčastní.

Odpoledne se Čaputová sešla s Kuberou a s dalšími představiteli horní komory parlamentu, podle šéfa českého Senátu byla na jednání velmi dobrá atmosféra. Mluvilo se mimo jiné o tom, že české děti nerozumějí slovensky a jak to změnit. Bilaterální česko-slovenské vztahy jsou podle Kubery natolik dobré, že v nich nezbývá mnoho věcí, které by bylo nutné řešit. Čaputová krátce navštívila i Poslaneckou sněmovnu, kde jednala s Vondráčkem.

Kromě politických jednání dnes Čaputová uctila památku slovenského spoluzakladatele Československa Štefánika, který v roce 1919 zahynul při letecké nehodě. Položila věnec k jeho soše před hvězdárnou na Petříně. Na místě na ni čekalo několik desítek krajanů. Květiny slovenská prezidentka položila i u Havlova hrobu. "Je pro mě velký inspirační vzor," řekla na adresu porevolučního prezidenta společného státu.

Témata:

Miloš Zeman | Zuzana Čaputová | stars24.cz

Vstoupit do diskuse