V Česku začaly dnes ve 14:00 v pořadí čtvrté volby do Evropského parlamentu. Mezi prvními voliči budou mnozí politici včetně prezidenta Miloše Zemana nebo premiéra Andreje Babiše. Lidé si mohou vybrat budoucí europoslance z rekordní nabídky 39 stran, hnutí nebo jejich koalic, které nominovaly přes 840 kandidátů. Na jedno z 21 českých křesel v Evropském parlamentu o 751 členech tak připadá v průměru 40 adeptů.

Volební místnosti budou tradičně otevřeny dnes do 22:00 a po noční přestávce v sobotu od 08:00 do 14:00. Výsledky ale budou zveřejněny až v neděli hodinu před půlnocí, protože se musí čekat na konec hlasování ve všech zemích Evropské unie.

Svého volebního práva může využít zhruba 8,4 milionu českých voličů; při minulých volbách před pěti lety přišla hlasovat necelá pětina z nich. Volit mohou čeští občané, kteří nejpozději ve druhý den voleb, aktuálně tedy v sobotu 25. června, dosáhnou 18 let. Vybírat české europoslance mohou také cizinci ze zemí EU, pokud však splnili zákonem požadované náležitosti.

Evropský parlament, do kterého čeští voliči své zástupce vyslali poprvé v roce 2004, se spolupodílí na tvorbě evropské legislativy a rozpočtů. Potvrzuje také například obchodní smlouvy s třetími zeměmi.

Témata:

Volby evropské 2019 | Volby | Česká republika | EU | evropský parlament | stars24.cz

Vstoupit do diskuse