Policie měla na útočníka spadeno už před střelbou. Doma totiž zabil svého otce

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Autor: Pavel Krejčí

21. prosince 2023 19:27

Čtvrteční tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze byla předem promyšleným činem, kdy se pachatel inspiroval v zahraničí, uvedl policejní prezident Martin Vondrášek na podvečerním tiskovém brífinku. Potvrdil na něm, že útok si vyžádal nejméně 15 mrtvých. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nešlo o teroristický útok. 

Policie podle Vondráška obdržela ve 12:20 informaci, že čtyřiadvacetiletý muž z obce Hostouň měl odjet do hlavního města Prahy s tím, že si chce vzít život. "Ve 12:45 jsme obdrželi informaci o tom, že v té samé obci byl nalezen mrtvý muž. Záhy jsme zjistili, že to je otec podezřelého, který se dnes dopustil tohoto hrůzného činu," uvedl na brífinku. 

Strážci zákona rychle zjistili, že podezřelý je studentem Filozofické fakulty a v objektu v Celetné má mít ve 14 hodin přednášku. Proto provedli evakuaci. První oznámení o střelbě na náměstí Jana Palacha přišla ve 14:59. První hlídky byly na místě v řádu jednotek minut, zásahová jednotka dorazila za 12 minut.

"V 15:20 jsme obdrželi informaci, že na ochozu objektu školy se nachází bezvládné tělo střelce," sdělil policejní prezident, který potvrdil, že při tragické události přišlo o život více než 15 lidí a minimálně 24 osob utrpělo zranění. 

Vondrášek prozradil, že z dosud získaných informací vyplývá, že střelec se inspiroval obdobnou událostí v zahraničí. Konstatoval, že šlo o předem promyšlený čin, který začal na Kladensku a skončil v budově Filozofické fakulty UK. 

Dosavadní policejní prověrky vedly ke zjištění, že pachatel byl legálním držitelem několika střelných zbraní. Smrtelná zranění útočníka označil Vondrášek za devastující. "Policisté použili zbraň. Ze zranění, které jsme byli schopni u podezřelého vidět, vyplývá, že si vzal život. Zda to bylo spojeno i se střelbou policistů, to prokáže až pitva," podotkl. 

Ministr Rakušan na brífinku řekl, že neexistuje jakákoliv indicie, která by dnešní čin spojovala s mezinárodním terorismem. Od 21 hodin se každopádně uskuteční mimořádná vládní schůze, informoval Úřad vlády. 

Témata: střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Policie ČR kladno