V Česku nadále klesají ceny pohonných hmot pod hranici 40 korun za litr, ačkoliv v říjnu byla průměrná cena nad touto úrovní. Experti ale upozorňují, že existuje hrozba opětovného zvýšení cen v návaznosti na vývoj konfliktu mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás.
Benzin za poslední týden zlevnil o 21 haléřů na 38,85 Kč za litr, cena nafty poklesla o čtrnáct haléřů na 39,41 Kč za litr, uvedl ekonom Lukáš Kovanda s odkazem na údaje společnosti CCS. Ceny po předchozím zdražování klesají pět týdnů v řadě.
Podle CCS činila průměrná říjnová cena pohonných hmot 40,30 Kč za litr, byla tak o 35 haléřů vyšší než v září. Paliva zdražila především v průběhu léta, kdy průměrná srpnová cena byla o více než tři koruny vyšší než ta červencová.
"V příštích sedmi dnech benzin zlevní, a to v rozsahu kolem 20 haléřů na litr, zatímco nafta z důvodu začínající topné sezóny zlevní méně, zhruba o 10 haléřů na litr. S nastupující topnou sezonou totiž stoupá poptávka po topné naftě, používané v průmyslu," podotkl Kovanda.
Ekonom vidí jako důvod zpomalení cenového poklesu napjatou situaci na Blízkém východě. Pokud by se střet mezi Hamásem a Izraelem rozšířil, mohou ropa a ropná paliva výrazněji zdražit.
"Ropa Brent může výrazně zdražit – ze současné úrovně kolem 85 dolarů za barel až citelněji nad úroveň 100 dolarů za barel – zejména právě v případě rozšíření současného střetu," konstatoval Kovanda s tím, že ke zvýšení ceny by mohlo stačit i striktnější vynucování embarga na vývoz íránské ropy. Ceny pohonných hmot v Česku by v takovém případě mohly vystoupat k úrovni 45 korun za litr.
Témata: pohonné hmoty Čerpací stanice