Počasí dnes spalovalo Evropu. Teploty překonávaly rekordy

Španělsko

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

18. července 2023 21:22

Dnes v Katalánsku meteorologové zaznamenali poprvé teplotu přesahující 45 stupňů Celsia. Dosud v historii Katalánska teploty nikdy nepřekročily 44 stupňů, přesto nejde o nejvyšší teploty, kterých dnes Evropa dosáhla.

Dnes byly poprvé v historii Katalánska naměřeny teploty přesahující 45 stupňů Celsia. Podle celostátní meteorologické služby Aemet bylo nejtepleji ve městě Figueres, kde teploměr dosáhl maximální hodnoty 45,3 stupně. Regionální meteorologická služba SMC naměřila teplotu 45,1 stupně u přehrady Darnius-Boadella. Dosud v historii Katalánska teploty nikdy nepřekročily 44 stupňů.

Podle meteorologů je Španělsko momentálně postiženo třetí vlnou veder letošního roku způsobenou prouděním teplého a suchého vzduchu ze severní Afriky. Na mnoha místech země dnes teploty přesáhly 40 stupňů a i v noci se očekává velmi vysoká teplota.

Přesto nešlo o nejvyšší naměřené teploty v Evropě. Světová meteorologická organizace (WMO) podle SkyNews zveřejnila ty dnes vůbec nejvyšší teploty. Předpovídá, že vedra zítra ještě více zesílí v okolí Středozemního moře, včetně Řecka a Turecka.

Nejvyšší teplotu dnes zaznamenala Licata na Sicílii v Itálii, a to 46,3 °C. Riesi, ve stejném regionu, skončil těsně druhý s 45,8C. V Římě dnes padl teplotní rekord. Na řadě míst bylo naměřeno více než 40,7 stupně Celsia.

Témata: Počasí Španělsko