Počasí přinese o víkendu extrémní vedra až 38 stupňů. Podle meteorologů zůstaňte doma

Letní počasí

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

14. července 2023 12:26

Vzhledem k očekávanému víkendovému počasí s teplotami až 38 stupňů Celsia a možnými bouřkami, doporučují České dráhy (ČD) cestujícím, aby si na své cesty vlakem připravili dostatečné množství tekutin, případně občerstvení a potřebné léky. Podle meteorologů by se lidé měli zdržet pohybu venku.

Extrémně vysoké teploty a silné bouřky mohou negativně ovlivnit plynulost dopravy a způsobit poruchy na infrastruktuře i ve vozech, uvedly ČD na svém webu.

"Přestože zhruba polovina našich vlaků je klimatizovaná, ze zdravotních a technických důvodů je rozdíl teplot vně a uvnitř vozidel udržována na úrovni zhruba 8 °C. Při venkovních extrémních teplotách kolem 37 °C tak bude uvnitř vozidla zajišťovat klimatizace teplotu zhruba o 8 °C nižší," píše dopravce.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by v sobotu teploty v Česku měly dosahovat 33 až 37 stupňů Celsia a v neděli by se měla pohybovat mezi 27 až 32 stupni, na jihovýchodě dokonce až 35 stupňů. V neděli se také očekávají místy přeháňky a bouřky. Kvůli suchu a vysokým teplotám roste i riziko vzniku požárů.

V sobotu tedy Česko zažije nejteplejší den toho roku, a podle meteorologů budou teploty budou šplhat i výrazně přes 35 °C. "Ojediněle by mohlo být dosaženo až 38 °C," uvedli meteorologové na facebooku.

Situace ale nebude o moc lepší ani další den. "Zejména v neděli 16.7. tedy doporučujeme při jasném nebo skoro jasném počasí omezit pobyt na přímém slunci zejména mezi 11. a 15. hodinou letního času, používat lehké oblečení, pokrývku hlavy, sluneční brýle a nechráněné části pokožky chránit krémem s vysokým ochranným faktorem," varují meteorologové.

Témata: Počasí Léto